...
Реєструйся

Чи можна прописати в трудовому договорі умову, що працівник — водій автотранспортних засобів, звільняючись, має повернути витрачені на його навчання кошти?


Підприємство займається перевезенням легкових автомобілів власними автовозами з країн ЕС в Україну. Є постійна потреба в кадрах. Залучаючи нових працівників, підприємство зіткнулося з проблемою їх недостатньої підготовки. Чи можна прописати в трудовому договорі пункт про повернення під час звільнення працівником — водієм автотранспортних засобів коштів, витрачених на його підготовку та навчання?

Так, можна.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства освіти і науки України від 26 березня 2001 року № 127/151 затверджено Положення про професійне навчання працівників на виробництві, яке стосується загального кола працівників.

Порядок підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 487 (далі — Порядок № 487). Згідно з пунктом 3 цього Порядку підготовка, перепідготовка й підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, що експлуатуються на вулично-дорожній мережі загального користування, проводяться акредитованим у визначеному законодавством порядку закладом, який зареєстрований у територіальних органах із надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України за його місцезнаходженням. У разі коли зазначена діяльність здійснюється філією, така філія обліковується в територіальному органі з надання сервісних  послуг МВС за її місцезнаходженням.

Вимоги до закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та кваліфікаційних вимог до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства інфраструктури України, Міністерства соціальної політики України від 5 квітня 2016 року № 255/369/132/344. Міністерство внутрішніх справ України створює та веде реєстр закладів, які здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та здійснює державний контроль за додержанням ними вимог законодавства у цій сфері. Інструкцію про порядок організації та контролю за підготовкою, перепідготовкою та підвищенням кваліфікації водіїв транспортних засобів затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 7 грудня 2009 року № 515.

Умови й порядок відшкодування зазначених витрат та їх розмір сторони визначають за взаємною домовленістю. При цьому умови договору не повинні суперечити закону. Обов’язок працівника відшкодувати роботодавцеві його витрати зазвичай передбачається у випадках, коли працівника буде відраховано з навчального закладу за неуспішність, порушення дисципліни чи з інших неповажних причин або якщо після закінчення навчання працівника буде звільнено до закінчення обумовленого строку відпрацювання за порушення трудової дисципліни чи з інших неповажних причин.

Микола Бойко
доцент Інституту післядипломної освіти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, адвокат

Повна відповідь на поставлене запитання — у вкладенні до журналу «Довідник кадровика» «Кадри. Гарячі запитання кадровика» № 3, 2017

Матеріали до теми


Алгоритм подання роботодавцями трудової книжки на оцифрування
Роботодавці подають трудові книжки працівників на оцифрування на порталі portal.pfu.gov.ua Першочергово подаються відомості про осіб, які найближчим часом набувають права ...
Що робити з працівниками, які залишили місце проживання і переїхали в іншу область або за кордон?
Якщо специфіка виконання роботи передбачає можливість її здійснення віддалено, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, роботодавцю доцільно прийняти рішення про переведення працівника ...
Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору
Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — ...