...
Реєструйся

Чи можна видавати зарплату партами: юридичний детокс


На одному з українських телеканалів мені сподобалась новина: «Яким має бути новий освітній простір». Більше 1 мільярда гривень виділив Кабмін України на оснащення початкових шкіл, а саме на придбання мобільних меблів, які можна трансформувати під потреби кожного уроку,  мультимедійного обладнання та заміну паперових підручників електронними книгами. Як зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман: «Якщо хтось буде інвестувати наші кошти в старі рішення… По-перше, я такого не допущу, а по-друге, будемо їм виплачувати заробітну плату старими партами».

Новому освітньому простору в Україні бути, а ми поговоримо про виплату заробітної плати натурою.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Законодавець застосовує у визначенні заробітна плата формулювання  «виплачується, як правило, у грошовому вигляді», оскільки економічне становище країни на момент написання Закону передбачало розвинену систему виплати заробітної плати продукцією підприємств, так званий «бартер». На сьогодні норми Закону № 108 зберегли дозвіл на виплату заробітної плати натурою, але роботодавець має дотримуватися при запровадженні таких виплат певних вимог.

Умови виплати заробітної плати натурою:

— виплата заробітної плати натурою має бути передбачена умовами колективного договору, з метою уникнення прийняття такого рішення роботодавцем одноособово;
— виплата заробітної плати натурою може провадитися лише частково і у чітко вираженому розмірі, який не перевищує 30 % нарахованої за місяць зарплати, у тих галузях або за тими професіями, де така виплата, еквівалентна за вартістю оплаті праці у грошовому виразі, є звичайною або бажаною для працівників;
— ціни товарів, якими виплачується заробітна плата, не можуть бути вище собівартості;
— заробітна плата натурою не може бути виплачена товарами, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України «Про перелік товарів, не дозволених для виплати заробітної плати натурою» від 3 квітня 1993 року № 244

Перелік товарів, не дозволених для виплати заробітної плати натурою:

— Зброя, боєприпаси та інша продукція військового призначення, що випускається підприємствами оборонної промисловості.
— Продукція, що має стратегічне значення за переліком, що визначається актами законодавства.
— Вибухонебезпечні та отруйні речовини, наркотичні засоби.
— Товари виробничо-технічного призначення.
— Нафта й нафтопродукти.
— Продукція хімічної промисловості, мінеральні добрива.
— Продукція целюлозно-паперової промисловості.
— Будівельні матеріали та вироби з них.
— Лісоматеріали (крім матеріалів, одержаних під час лісозаготівель).
— Товари медичної, фармацевтичної та мікробіологічної промисловості.
— Благородні метали і коштовне каміння, вироби з них.
— Усі види алкогольних напоїв, включаючи спирт і виноматеріали.
— Непродовольчі товари народного споживання.
— Продовольчі товари народного споживання промислової переробки, крім цукру, призначеного для розрахунків із сільськогосподарськими підприємствами і насіннєвими заводами, та водіями автотранспортних організацій, працівниками залізничного транспорту, які забезпечують перевезення цукрових буряків.
— Продукція переробки ефіроолійних культур, крім олії рослинної, призначеної для розрахунків з працівниками сільськогосподарських підприємств.
— Кокони шовкопряду.
— Махорка, тютюн і тютюнові вироби.
— Продукція звірівництва, хутро.
— Вовна (сировина).
— Шкіра та шкірсировина.
— Сировина льону, конопель, бавовни для текстильної промисловості.
— Лікарські рослини, рицина, хміль, мак.
— Коренеплоди цукрових буряків і продукція їх переробки.
— Продукція насінництва.
— Продукція бджільництва, крім меду.
— Племінне поголів’я тварин. 

Відповідно товари, які не входять до переліку, затвердженого цією постановою, можуть використовуватися підприємствами, установами, організаціями для часткової виплати заробітної плати натурою.

Механізм нарахування заробітної плати з частковою виплатою заробітної плати натурою такий: працівнику за виконану норму праці нараховують заробітну плату у грошовій формі, а після, з урахуванням вимог колективного договору та статті 23 Закону № 108, здійснюють нарахування та виплату натурпродукції.

Заробітна плата працівників підприємств на території України виплачується у грошових знаках, що мають законний обіг на території України. Виплата заробітної плати у формі боргових зобов’язань і розписок або у будь-якій іншій формі забороняється.

Вікторія Ліпчанська,
шеф-редактор кадрового напрямку ВД «МЕДІА-ПРО», юрист за фахом

Видання для кадровиків Журнали реєстрації

Матеріали до теми


Про підвищення розміру мінімальної заробітної плати
Мінімальна заробітна плата – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна ...