...
Реєструйся

Чи можна здійснити оплату за двома листками непрацездатності?


По швидкій допомозі в один і той самий день працівник потрапив до двох лікарень: (до 10.00 перебував у районній лікарні, об 11.00 у зв’язку з погіршенням стану здоров’я його перевели до обласної лікарні). Оформлено два листки непрацездатності. Чому Фонд соціального страхування відмовляється їх приймати?

У ситуаціях, коли працівник на оплату подав кілька листків непрацездатності (далі — ЛН), хай навіть виданих на підтвердження різних страхових випадків, треба пам’ятати норми закону й належно використовувати їх у практичні роботі.

Так, Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 3 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406 визначено, що ЛН — це документ, яким засвідчується період тимчасової непрацездатності працівника.

Водночас період тимчасової непрацездатності може засвідчуватися як одним, так і кількома ЛН.

Статтею 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) на підставі виданого у встановленому порядку ЛН призначається й надається допомога по тимчасовій непрацездатності.

Статтею 22 Закону № 1105 визначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається працівникові як матеріальне забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати.

Отже, не важливо, скільки ЛН видано одному й тому самому працівникові на один і той самий день, адже оплачуються не ЛН, а дні тимчасової непрацездатності, засвідчені такими листками.

Тож у наведеній ситуації слід надати допомогу з тимчасової непрацездатності, зокрема й за дні тимчасової непрацездатності, засвідчені кількома ЛН на підставі того ЛН, яким засвідчено страховий випадок, що настав раніше. Допомогу з тимчасової непрацездатності за іншим ЛН слід надавати з того часу, коли закінчився попередній ЛН, щоб уникнути подвійної оплати.

На жаль, із запитання незрозуміло, що саме не приймає Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) — заяву-розрахунок, яку подають до Фонду, щоб отримати кошти Фонду для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, чи вже проведені витрати, що їх виявлено під час ревізії.

Якщо йдеться про заяву-розрахунок, то цей документ приймає відповідне відділення Фонду за умови, що в ньому містяться відомості про нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності за першим ЛН в повному обсязі й за решту днів тимчасової непрацездатності за кожним наступним ЛН.

Якщо ж організація за рахунок коштів Фонду вже надала допомогу по тимчасовій непрацездатності в повному обсязі за кожним зі згаданих вище ЛН і це виявили ревізори Фонду під час перевірки цільового використання коштів соціального страхування, штрафних санкцій не уникнути. Адже, хай і на підставі кількох ЛН, але, порушуючи статтю 22 Закону № 1105, надано подвійну компенсацію. Тобто на підставі попереднього ЛН надано допомогу по тимчасовій непрацездатності, якою компенсовано втрату заробітної плати за період непрацездатності, й на підставі іншого ЛН проведено виплату коштів за період непрацездатності, який не підлягав компенсації, адже втрату цього заробітку вже компенсовано на підставі попереднього ЛН й проводити таку оплату не було підстав.

Микола Постернак,
експерт з питань соціального страхування

Джерело: журнал «Довідник кадровика»

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору
Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — ...
Кейс для кадровика. Повідомлення про масове вивільнення працівників
Якщо на підприємстві планується масове вивільнення працівників у зв’язку зі скороченням їхньої чисельності, не пізніше ніж за 2 місяці до ...
Кейс для кадровика. Як визначити розмір виплат мобілізованим працівникам, якщо роботодавець вирішив зберігати ці виплати
Визначення розміру добровільних виплат мобілізованим працівникам можна здійснювати на основі середньої заробітної плати виходячи з виплат за останні 2 календарні ...
Кейс для кадровика. Оплата надурочних робіт при підсумованому обліку робочого часу
Згідно зі статтею 61 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) на безперервно діючих підприємствах, в окремих виробництвах, цехах тощо та на деяких видах робіт, ...