...
Реєструйся

Деякі питання щодо призову на строкову службу, якщо призов було скасовано (поновлення на роботі, виплата середньомісячного заробітку, облік робочого часу)


Пунктом 3 статті 36 КЗпП (у редакції, яка діяла до 11 червня 2015 року) передбачалася підстава для припинення трудового договору у разі призову або вступу працівника або власника — фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім призову працівника на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року. Отже, працівник, призваний на строкову військову службу у травні 2014 року, підлягав звільненню з роботи на підставі пункту 3 статті 36 КЗпП.

Відповідно до пункту 3 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військово­службовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII за військовослужбовцями строкової служби, які до призову працювали на підприємствах (далі — підприємство) будь-якої форми власності і господарювання, зберігається при звільненні з військової служби право на працевлаштування у тримісячний строк на те саме підприємство або його правонаступника на посаду, не нижчу за ту, яку вони обіймали до призову на військову службу.

Протягом місяця з дня взяття на військовий облік за місцем проживання за поданням військовий комісаріат у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, надає їм матеріальну допомогу в розмірі середньої місячної заробітної плати за останнім місцем роботи за рахунок коштів державного бюджету. Вони мають за інших рівних умов переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності або штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці протягом двох років з дня звільнення з військової служби.

Гарантії щодо збереження середньої заробітної плати на той час не передбачались.

У зв’язку із скасуванням призову працівника мають прийняти на роботу на те саме підприємство на посаду, не нижчу за ту, яку він обіймав до призову, але не раніше дня взяття на військовий облік за місцем проживання. Підстав для виплати йому середнього заробітку за період з 30 травня по 18 серпня 2014 нема.

«Довідник кадровика», №1, 2016