...
Реєструйся

Нещасний випадок працівника, працюючого за цівільно-правовим договором (договір про виконання разової роботи)


 Доброго дня, вельмишановні форумчани!

Стикнулися з такою проблемою і погляди на її вирішення поділилися.

Може хтось стикався з таким, то підкажіть будь-ласка як бути. Заздалегідь дуже вдячні!

Ситуація така. За договором про виконання разової роботи (далі – Договор) прийняли на підприємство (підприємство – це гранітний кар’єр) Підрядника (фізичну особу). За договором, укладеним з Підрядником-фіз. особою з 18.11.2015 року по 31.12.2015 року Підрядник виконує на свій ризик роботу вантажника (прямо в тексті так і зазначено, що Підрядник виконує роботу на свій ризик).

За умовами договору про виконання разової роботи, відповідальність така (цитую з договору):

Розділ 4. Відповідальність сторін за порушення договору.

4.1. У випадку порушення зобов’язання, що виникає з цього Договору (надалі іменується “порушення Договору”), Сторона несе відповідальність, визначену цим Договором та (або) чинним в Україні законодавством.

4.1.1. Порушення Договору є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього Договору.

4.1.2. Сторона не несе відповідальності за порушення Договору, якщо воно сталося не з її вини (умислу чи необережності).

4.1.3. Сторона вважається невинуватою і не несе відповідальності за порушення Договору, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконанні цього Договору.

4.2. Замовник (гранітний кар’єр) несе відповідальність за цим Договором згідно чинного законодавства.

4.3. Підрядник (фіз. особа найманець) несе відповідальність за цим Дговором згідно чинного законодавства.

Так от, невспіли прийняти за договром Підрядника з 18.11.2015 року, а вже на участку 23.11.2015 року з ним стався нещасний випадок.

У Висновку ЛКК медичного закладу було зазначено, що в потерпілого (цитую):

“громадянин, поступив до лікарні, де йому було встановлено, що в нього загальне переохолодження організму. Синдром тривалого стиснення, Забій плечового суглобу та грудної клітини справа.

У Висновку ЛКК зазначено, що згідно Класифікатору розподілу травм (затвердженого Наказом МОЗ від 04.07.2007 року № 370), за станом важкості, відповідно до пункту 3.13., травма відноситься до тяжких”.

У листку непрацездатності було зазначені лише П.І.Б. потерпілого (дата відкриття-19.11.2015 року та дата зариття-28.11.2015 року) був зазначений шифр по Міжнародній класифікації хвороб (МКХ) – “Т 69.8” – це інші уточнені впливи низької температури.

Але зазначені дані у Висновку ЛКК медичного закладу і посилання на пункт 3.1. Класифікатору розподілу травм (класифікатор) на нашу думку аж ніяк не відносяться до тяжких відповідно до п. 3.1 Класифікатору, оскільки у п. 3.1. перелічені дуже важкі травми, на відміну від отриманих потерпілим. Думаємо оспарювати Висновок ЛКК медзакладу.

Але питання у іншому.

Зараз Держохоронпраці і Держгірпромнагляд разом з Прокуратурою наполягають, що саме Підприємство винувато, що приймає на небезпечні роботи не спеціалістів, людей без кваліфікації та досвіду, чим наражає на небезпеку людей. І за це Підприємство не хоче нести відповідальність, і Підприємство треба за це штрафувати та порушувати кримінальну справу на директора. І що Підприємство повинно сплатити потерпілому Підряднику 5 днів лікарняного. А підприємство наполягає н атому, що потерпілий Підрядник не є працівником підприємства (не оформлений за трудовою книжкою та наказом про прийняття на роботу) і ніякі лікарняні Підприємство не буде сплачувати, також ніякі обов’язкові відрахування з зарплати Підрядника (Єдиний соціальниі внесок, військовий збір та НДФЛ).

Охорона праці оформила такі АКТИ:

– форма Н-5 “проведення розслідування нещасного випадку”. В якому зазначено що перед початком роботи з Підрядником був проведений 18.11.2015 року інструктаж з охорони праці (і вступний і первинний), а 19.11.2015 року повторний.

– форма Н-1 “про нещасний випадок на виробництві”

Але не можемо визначитись, як правильно оформити Акт нової форми Н-8. Підприємство вирішило видати постраждалому матеріальну допомогу. А в Акті форми Н-8 не знаємо чи зазначати той листок непрацездатності, чи відображати ту матеріальну допомогу Підприємства. Розбіжності у поглядах на те коли особа вважається застрахованою у Фонді соцстрахування: одні вважають, що особа є застрахованою, коли у неє є свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування; а інші вважають, що особа вважається застрахованою і їй сплачується лікарняний, коли вона офіційно працює на підприємстві (за трудовою книжкою та наказом про прийняття на роботу).

Окрім того, Підприємство всіх працівників оформлює за таким собі Договором на виконання разових робіт. Зарплату платить, а всі відрахування та удержання (війьковий збір, Єдиний соціальний внесок та НДФЛ) зовсім не сплачує у Фіскальну службу та Пенсійний фонд. Особливо Єдиний соціальний внесок по кожному працівнику-підряднику. І Підприємство наполягає, що не повинно нічого сплачувати, ніякі відрахування та лікарняні, тому що Підрядники за таким Договором не є офіційними працівниками Підприємства. А зараз на Підприємстві травма за травмою (гранітний кар’єр всеж таки). Люди зараз почали судитися з Підприємством по Єдиному соціальному внеску. Тому що Єдиний соціальний внесок прямо впливає на трудовий та страховий стаж, на пенсію та на виплати по безробіттю. Немає відрахуваннь Підприємством Єдиного соцвнеску, значить людина не працювала на підприємстві і тому не зараховується людині трудовий стаж, страховий стаж та не буде виплачуватись по безробіттю виплати, а пенсія не буде перераховуватись (це коли пенсіонер раз в два роки має право звернутись за перерахунком на збільшення своєї пенсії).

І хто тут правий Підприємство чи Працівники?

Нещодавно сталась ще дуже важка травма з людиною, людина зостанеться інвалідом на все життя, а Підприємство зі свого боку ніяких лікарняних не буде сплачувати та не хоче допомогати з лікуванням (бо ця людина відработаний матеріал, на її місце інші, здорові прийдуть). Люди, як раби працюють. Тобто трудовві відносини замініли таким собі Договором про виконання разових робіт (Підприємство – це Замовник, фіз. особа – це Підрядник, Виконавець) і все: ніяких лікарняних, матеріальної допомоги, трудового та страхового стажу, ніякого перерахунку пенсії на збільшення, ніяких відрахуваннь у Фіскальну службу та Пенсійний Фонд.

І в судах Підприємство заявляє, що не має права сплачувати всі необхідні відрахування з зарплати найманця-фіз. особи (Підрядника, Виконавця), бо це не є офіційно оформлений працівник підприємства.