Проект видавничого дому «МЕДІА-ПРО»

Основна працівниця буде виходити на роботу з декрету. Як правильно звільнити працівницю, яку прийнято на період відпустки?

На підприємстві працює працівниця, яку приймали на період відпустки для догляду за дитиною до 3-х років основного працівника. Дитині виповнюється 3 роки і основна працівниця буде виходити на роботу. Як правильно звільнити працівницю, яку прийнято на період відпустки?

Відповідно до п. 2 ст. 36 КзпП, трудовий договір може бути припинено у зв’язку із закінченням його строку, крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна зі сторін не вимагає їх припинення. Згідно з п. 2 та п. 3 ст. 23 КЗпП, трудовий договір може укладатися:

• на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;
• на час виконання певної роботи.

Закінчення строку дії трудового договору справді є однією з підстав для його припинення (п. 2 частини першої ст. 36 КЗпП). Однак якщо такий строк завершився, а трудові відносини фактично тривають і жодна зі сторін не вимагає їх припинення, то дія договору вважається продовженою на невизначений строк (частина перша ст. 391 КЗпП). Тому в останній день дії строкового договору роботодавцю слід видати наказ про його припинення. Заява від працівника для цього не потрібна, оскільки сторони такого трудового договору заздалегідь, ще під час його укладення, домовляються про період трудових відносин.

Крім того, в останній день роботи працівникові потрібно видати його трудову книжку з внесеним до неї записом про звільнення. Такий обов’язок роботодавця передбачено п. 4.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 р. № 58 (далі — Інструкція № 58).

У разі затримки видачі трудової книжки роботодавцю доведеться сплатити працівникові середній заробіток за весь час до дати її фактичної видачі. Якщо ж працівник у день звільнення відсутній на роботі, роботодавець повинен цього ж дня надіслати йому поштове повідомлення про необхідність отримання трудової книжки (п. 4.2 Інструкції № 58). Міністерство соціальної політики України в листі від 31 січня 2012 р. № 30/13/133-12 зазначає, що звільнити працівника у зв’язку із закінченням строку трудового договору можна як у період тимчасової непрацездатності, так і під час перебування його у відпустці, оскільки заборона щодо звільнення в такі періоди, встановлена частиною третьою ст. 40 КЗпП, стосується лише звільнення працівників з ініціативи роботодавця за підстав, передбачених у ст. 40, 41 КЗпП (а ми розглядаємо звільнення за п. 2 частини першої ст. 36 КЗпП).

Повний текст статті, а також приклад наказу і зразок запису в трудовій читайте в Єдиній електронній системі «КАДРОВИК-онлайн»