...
Реєструйся

Працівник змінив ім’я, дату народження: порядок внесення змін у документи


Згідно зі статтею 28 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) фізична особа набуває прав та обов’язків і здійснює їх під своїм ім’ям. Ім’я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.

Згідно зі статтею 295 ЦКУ фізична особа, яка досягла шістнадцятирічного віку, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та/або власне ім’я.

Фізична особа, яка досягла чотирнадцятирічного віку, має право на зміну по батькові у разі зміни її батьком свого власного імені або виключення відомостей про нього як батька дитини з актового запису про її народження.

Прізвище, власне ім’я та по батькові фізичної особи можуть бути змінені у разі її усиновлення, визнання усиновлення недійсним або його скасування відповідно до закону.

Прізвище фізичної особи може бути змінене у разі реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу або визнання його недійсним.

Державна реєстрація зміни імені проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, за місцем її проживання. Згідно з абзацом дев’ятим пункту 12 Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 915, після державної реєстрації зміни імені в паспорті громадянина України робиться відмітка про те, що паспорт підлягає обміну протягом місяця. І тільки після обміну паспорта розпочинається робота кадровика, яка полягає у внесенні змін до облікових кадрових документів і передбачає такі дії:
— подання працівником заяви;
— оформлення наказу;
— внесення змін до трудової книжки;
— внесення змін до особової картки працівника;
— внесення змін до інших документів.

Перш ніж розглянути можливі випадки зміни імені й дати народження працівника, треба звернути увагу на деякі загальні вимоги до вказаних документів.

Ольга СТАХІВ,
канд. екон. наук, експерт із трудового права і кадрового діловодства, менеджер з персоналу ТОВ «ІНТЕРФОМ»

З повною версією статті можна ознайомитися в журналі «Довідник кадровика» № 1, с. 42, 2017

Придбати видання Архів журналу

Матеріали до теми


Особливості розірвання трудового договору в умовах воєнного стану
Законом України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» визначено особливості трудових ...
Алгоритм подання роботодавцями трудової книжки на оцифрування
Роботодавці подають трудові книжки працівників на оцифрування на порталі portal.pfu.gov.ua Першочергово подаються відомості про осіб, які найближчим часом набувають права ...