Проект видавничого дому «МЕДІА-ПРО»

Режим роботи з підсумованим обліком робочого часу жінки, яка виходить на роботу із відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку раніше встановленого терміну

До декретної відпустки працівниця виходила на роботу за графіком 2х2, тобто позмінно, з підсумованим обліком робочого часу. Коли дитині виповнилося 2 роки, вона виявила бажання вийти на роботу на своє місце роботи і працювати за тим же графіком, що й раніше. Чи можна залучати такого працівника згідно зі ст. 176 КЗпП до роботи у вихідні, або, можливо, існує альтернативний варіант?


Що стосується праці жінок у вихідні та святкові дні, то відповідно до ст. 176 КЗпП забороняється залучати до робіт у вихідні дні жінок, що мають дітей віком до трьох років. Водночас у разі підсумованого робочого часу працівники чергуються позмінно рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Тривалість щоденної роботи (зміни), графіки змінності встановлюються на підставі чинного законодавства з додержанням установленої тривалості робочого часу власником або уповноваженим ним органом за погодженням з первинною профспілковою організацією, а у разі її відсутності — представниками трудового колективу.

За такого режиму роботи графіки роботи (змінності) мають розроблятися таким чином, щоб тривалість перерви в роботі між змінами (включаючи перерву на обід) була не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (частина перша ст. 59 КЗпП), тривалість щотижневого безперервного відпочинку має бути не менш як 42 години (ст. 70 КЗпП). Призначення працівника на роботу протягом двох змін поспіль забороняється (частина друга ст. 59 КЗпП).

У разі застосування режиму підсумованого обліку робочого часу за рахунок збільшення тривалості робочого часу протягом дня (зміни) вихідні дні чергуються з робочими днями через один, два, три або інше число днів.

Тобто вихідний день таким працівникам надається за графіком змінності. Якщо робочий день працівника припадає на вихідний день (неділю), цей день оплачується на загальних підставах, оскільки вихідні дні підприємства можуть не збігатися з вихідними днями працівника.

Отже, заборона залучення до роботи у вихідні дні жінки, яка має дитину віком до трьох років, стосується вихідних днів, визначених в неї за графіком роботи.

Автор: Олена УСЕНКО, провідний спеціаліст відділу умов та режимів праці.

Докладніше — у журналі «Довідник кадровика» № 7, 2016