...
Реєструйся

Щодо деяких документів, що вимагає Пенсійний фонд для призначення пільгових пенсій за Списками № 1 і 2


На запитання відповідає головний спеціаліст Державної експертизи умов праці Міністерства праці та соціальної політики України Тетяна ХОРОМСЬКА

 Управління пенсійного фонду, крім основних документів, визначених законодавством, вимагає у працівників, які мають право на пільгову пенсію за Списками № 1 і 2, довідку, у якій би зазначалося, чи перебував працівник у відпустці без збереження заробітної плати або у відпустці для догляду за дитиною за весь період роботи, скажімо з 1975 по 2010 рік. Чи правомірні такі дії?

Згідно з вимогами статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі — Закон № 1788) право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими та із шкідливими і важкими умовами праці, за Списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.

При призначенні пенсії за віком на пільгових умовах до пільгового стажу зараховуються періоди роботи за професіями або на посадах, передбачених Списками, у разі зайнятості на роботах у відповідних умовах упродовж повного робочого дня, що має бути підтверджено документами за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

При цьому періоди відпусток, зокрема, щорічні відпустки (ст. 6–8 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР), оплачувана відпустка для догляду за малолітньою дитиною у віці до трьох років і додаткова відпустка без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шести років зараховуються працівникові у стаж роботи за спеціальністю за тією посадою, на якій він значиться відповідно до запису у трудовій книжці, але з дотриманням вимог, передбачених законодавством, тобто за результатами проведення атестації цього робочого місця за умовами праці після 21 серпня 1992 року. Час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть зараховуватися до пільгового стажу не більше одного місяця в календарному році.

Статтею 62 Закону № 1788 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу, якщо нема трудової книжки або відповідних записів у ній, установлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, визначено документи, видані за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами, на підставі яких установлюється трудовий стаж.

Зокрема згідно з пунктом 20 вказаного Порядку, у тому разі, коли в трудовій книжці нема відомостей, що визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнювальні довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або його номер, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку.

Крім того, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1. Цим Порядком визначено документи, потрібні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, залежно від виду пенсії, що призначається.

Згідно з пунктом 38 Порядку орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в тримісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти, коли треба, обґрунтованість їх видачі.