...
Реєструйся

Штрафи за невиплату зарплат: які загрози несуть компаніям і працівникам


Уряд має намір штрафувати роботодавців за несвоєчасну виплату зарплат. Передбачається, що санкції будуть у розмірі 0,5% від суми заробітної плати в небюджетної сфері. Про це йдеться в проекті Плану заходів щодо реалізації Державної програми активізації розвитку економіки на 2013-2014 роки. Така новина повинна порадувати, як мінімум, працівників компаній, але, на думку експертів ринку праці, не варто тішитись завчасно.

Не секрет, що для того щоб закон не залишився просто на папері, а реально запрацював, необхідно створити відповідні умови і інструменти контролю. “Якщо закон приймуть, необхідно щоб були створені інструменти контролю і механізми роботи з провинившимися, – говорить HR-директор порталу rabota.ua Наталія Бровченко, – але наскільки дане нововведення буде дієво, ми зможемо оцінити лише тоді, коли закон набуде чинності“.

Тому експерт сумнівається, що в нинішніх умовах нововведення може підвищити відповідальність роботодавців.

Українські роботодавці вже настільки втомилися боротися з органами державної влади, що говорити про 100% поліпшенні або різке підвищення усвідомленості, відповідальності я б не стала“, – зазначає вона.

У той же час, Михайло Томин, HR директор холдингу “Берег-Груп”, вважає, що питання виплати заробітної плати, зокрема питання про її терміни, є актуальним і буде дієвим для підприємств незалежно від форм власності.

У нас приймається велика кількість законів і підзаконних актів. Їх дієвість дуже залежить від мети впровадження та рівня контролю до тих регулятивним документам, які впроваджуються. Штрафні санкції, що заплановані, орієнтовані на наповнення державного бюджету, відповідно для закриття його дефіцитної частини, державні органи будуть підходити, досить ретельно до його виконання“, – підкреслює він.

На думку експерта, для відповідальних обов’язкових компаній з позитивним іміджем роботодавця ці заходи не матимуть ніяких негативних ефектів. Для компаній не зовсім порядних у своїх зобов’язаннях перед співробітниками, цей захід буде дієвим.

В існуючих економічних умовах штрафи за несвоєчасну виплату зарплат спричинять за собою максимальне скорочення штату компанії. “Таке нововведення, звичайно, може змусити роботодавців виплачувати заробітну плату вчасно, але в існуючих економічних умовах компанії зможуть собі дозволити це за рахунок максимального скорочення штату. Навряд чи таке нововведення буде ефективним, так як постраждають від нього самі співробітники“, – вважає генеральний директор рекрутингової компанії Брейн Сорс Інтернешнл Андрій Кривокоритов.

До того ж, санкції за несвоєчасну виплату зарплат – це початок нових перевірок компаній. “Будь-які штрафи, які призначаються компаніям, – це, на жаль, початок нових перевірок. Ймовірно, щоб не потрапляти під приціл, роботодавці будуть всілякими шляхами намагатися не допустити даних заходів в їх сторону. 0,5% може стати істотною сумою. Просто порахуйте фонд заробітної плати, який буде обкладатися штрафом“, – попереджає Наталія Бровченко.

Варто відзначити, що від подібних каральних заходів, в першу чергу, постраждає малий і середній бізнес. Для великих компаній це не представляє ніяких ризиків.

У наявності знову спроба вплинути на ситуацію за допомогою “батога”, хоча цілком імовірно, що “метод пряника” і розробка заохочувальних і стимулюючих інструментів в даній ситуації спрацювали б більш ефективно“, – вважає керівник практики «Організаційне проектування» консалтингової компанії “Джаггер” Олег Нечеса.

За словами експерта, заборони і покарання рублем наша людина звик обходити. Так чому б не почати прямо протилежні заходи? “Наприклад, запропонувати підприємству за своєчасну виплату заробітної плати можливість отримувати відстрочення по виплатах податкових нарахувань на Фонд оплати праці“, – підкреслив він.

У свою чергу, Андрій Кривокоритов також додав, що кращим рішенням у боротьбі з несвоєчасною невиплатою зарплат було б створення сприятливого клімату для розвитку малого та середнього бізнесу: залучення інвестицій, зменшення податків, створення оптимальних умов для кредитування бізнесу.

Джерело: UBR. 

 

Матеріали до теми


Бронювання працівників: роз’яснення юриста
Попри те що захист держави — це конституційний обов’язок громадян України, законодавець передбачив для певної категорії громадян можливість не виконувати ...