...
Реєструйся

Як зниження ЄСВ вплине на рівень заробітної плати для українців


Сама по собі ідея знизити єдиний соціальний внесок більше ніж у два рази – до 15%, переслідує цілком логічну мету – “вибілити” заробітну плату. Іншими словами, зробити безглуздим для бізнесу “переведення в готівку” грошей для виплати заробітної плати в “конвертах”. Може цей метод і погано описаний в розумних зарубіжних книгах з реформування світової економіки, але зате він дуже добре підходить для нашого життя.

Фактично, ідея дуже проста і зрозуміла для нашого бізнесу: або платиш 15% ЄСВ і не створюєш собі зайвих проблем, або “по старинці” переводиш в готівку майже під ті ж 15%, але потім, якщо попадешся, доведеться “доплатити за розуміння“.

Знаючи наш бізнес, можна сказати, що цей метод “пряника в кишені” може і спрацювати. Тому що всі попередні методи типу “давайте стукати на роботодавців”, “більше перевірок ДПА з виплат заробітної плати” і особливо метод “давайте встановимо нормативні розміри виплати заробітної плати”, були явно малоефективними. Що-що, а з перевіряючими наші бізнесмени вміють спілкуватися, а “стукати” на роботодавців – це, швидше, для німців підходить, ніж для наших людей. Тому і вирішили використовувати дещо інший підхід. Що називається, взяли на озброєння “наші інструменти”.

Коли підвищуються податки, народ обурюється – і це логічно, але було дуже смішно читати коментарі окремих експертів та фахівців, які обурювалися з приводу зниження податків. Можливо ці “фахівці” як раз мають безпосереднє відношення до “переведенні в готівку”, тоді їх скарги на зниження ЄСВ до 15% цілком зрозумілі. Ніхто не хоче втрачати заробіток. Тим більше – великий заробіток.

Ще більше сміху викликали заклики “спочатку вибілити заробітну плату, а потім знижувати податки“. Як раз це зниження податків і покликане “вибілити” заробітну плату. В умовах української економіки вже більше двадцяти років закликають “вибілити” заробітну плату, але результат виходить не дуже. Закликами не вирішити цю проблему. Тут якраз і доводиться використовувати метод від зворотного: спочатку знижуємо, а потім “вибілювали“.

Дискусійне питання, чи не призведе зниження ЄСВ до 15% до зростання дефіциту Пенсійного фонду, дещо надуманий. Швидше навпаки. Як раз “вибілювання” заробітної плати зможе реально ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду. У нас головна проблема дефіциту Пенсійного фонду полягає в тому, що більшу частину заробітної плати платять в “конвертах”. Тому й виходить, що розмір відрахувань до ПФ на поточний момент високий, а сума надходять грошей – недостатня. При новому ЄСВ за рахунок зростання обсягу заробітної плати, з якої будуть утримувати 15%, збільшиться сума надходження грошей до ПФ. На сьогодні немає однозначної відповіді на питання про те, скільки заробітної плати платять в “конвертах”, але зрозуміло одне: ця сума явно більше офіційної заробітної плати. Тому навіть часткове “вибілювання” заробітної плати здатне перекрити дефіцит ПФ.

Що ж стосується вічного питання, чи призведе “вибілювання” заробітної плати до зростання самої заробітної плати, то тут відповідь більш ніж ясний: “біла” зарплата повинна висвітити диспропорції по заробітній платі, які зараз приховує оплата в “конвертах”. В результаті, явні перекоси, які найчастіше помітні при виплаті заробітної плати по регіонах і фахівцям різних областей, будуть частково ліквідовані за рахунок перегрупування робочої сили і вартості цієї самої робочої сили. Це, перш за все, торкнеться працівників з найменшим розміром заробітної плати на поточний момент.

“Біла” зарплата просто змусить бізнес підняти оплату тим працівникам, яким зараз недоплачують в “конвертах”. Хоч роботодавці і будуть жорсткіше ставитися до вартості робочої сили. Процес звикання до “білої” заробітної плати зажадає часу і для бізнесу, і для працівників.

Тому зростання зарплати буде не настільки простим для всіх працівників. Якщо зараз “конверти” нівелюють вартість робочої сили, то тоді всі диспропорції і різночитання будуть досить лобре помітні. Ось де дійсно знаходиться простір для реальної роботи профспілок, де справді потрібно укладати справжні колективні договори і обумовлювати реальний розмір оплати праці.

Будь-яка реформа в Україні – це, перш за все, тема для дискусій і різних прогнозів. Хоча час потім показує, як смішні і наївні були ці песимістичні настрої.

Автор: Олександр Охріменко
Джерело: UBR.

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Оплата надурочних робіт при підсумованому обліку робочого часу
Згідно зі статтею 61 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) на безперервно діючих підприємствах, в окремих виробництвах, цехах тощо та на деяких видах робіт, ...
Чи є об’єктом оподаткування військовим збором разова нецільова матеріальна допомога, яка надається роботодавцем працівникам?
Відповідно до підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі — ПКУ), об’єктом оподаткування ...