...
Реєструйся

Законодавчий калейдоскоп. Що зміниться в 2018 році?


У 2018 році економісти традиційно чекають змін у законодавстві. Деякі зміни будуть прогнозованими, деякі — несподіваними. У цьому номері ми лише стисло означимо основні з них. Докладніше про найважливіші новації ви зможете прочитати в наступних числах нашого журналу

Змінюються з 1 січня…

Соціальні стандарти

Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», який було прийнято 7 грудня 2017 року, встановлено нові розміри прожиткового мінімуму (таблиця 1).

Таблиця 1. Розмір прожиткового мінімуму для окремих демографічних груп у 2018 році

Прожитковий мінімум, грн

З 1 січня

З 1 липня

З 1 грудня

На одну особу

1 700

1 777

1 853

Дітей віком до 6 років

1 492

1 559

1 626

Дітей віком від 6 до 18 років

1 860

1 944

2 027

Працездатних осіб

1 762

1 841

1 921

Осіб, які втратили працездатність

1 373

1 435

1 497

Відповідно до ст. 8, мінімальна заробітна плата у місячному розмірі встановлена з 1 січня у розмірі 3 723 грн, а у погодинному розмірі — 22,41 грн.

Бухгалтерський облік

Численні зміни відбудуться і в бухгалтерський сфері. Їх було запроваджено Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо удосконалення деяких положень» від 05.10.2017 р. № 2164-VIII. Зауважимо, що встановлено нові критерії класифікації підприємств за розміром (таблиця 2).

Таблиця 2. Класифікація підприємства залежно від показників

Категорія підприємства за розміром

Закон про бухоблік*

балансова вартість активів

чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)

середня кількість працівників

Мікропідприємства

До 350 тис. євро

До 700 тис. євро

До 10 осіб

Малі підприємства

До 4 млн євро

До 8 млн євро

До 50 осіб

Середні підприємства

До 20 млн євро

До 40 млн євро

До 250 осіб

Великі підприємства

Понад 20 млн євро

Понад 40 млн євро

Понад 250 осіб

*Використовуються показники на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному. Щоб потрапити до тієї чи іншої категорії, підприємство має відповідати щонайменше двом з таких критеріїв.

Крім того,  запроваджуються норми, відповідно до яких:

— неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції;

— права і обов’язки сторін, що виникають за результатами здійснення господарської операції, оформленої первинним документом відповідно до вимог цього закону, не залежать від факту відображення її в регістрах та на рахунках бухгалтерського обліку;

— встановлюються особливі вимоги до головних бухгалтерів та бухгалтерської служби підприємств, що становлять суспільний інтерес;

— суттєво розширено коло підприємств, які складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами;

— підприємства, що застосовують МСФЗ, подаватимуть фінзвітність в єдиному електронному форматі, який визначить Мінфін;

— для мікропідприємств, малих підприємств, непідприємницьких товариств і представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності, крім тих, що зобов’язані складати фінансову звітність за міжнародними стандартами, встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати;

— не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, підприємства, що відповідають наведеним далі категоріям, зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком на власній веб-сторінці (у повному обсязі) та іншими шляхами у випадках, визначених законодавством.

Податки

Сьомого грудня парламент ухвалив Закон України «Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2018 році».

Найочікуваніші зміни стосуються реєстрації податкових накладних. Підрозділ 2 розділу XX ПКУ доповнено п. 571, відповідно до якого податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у ЄРПН зупинено згідно з до п. 201.16 ПКУ, реєструються з урахуванням вимог п. 2001.3 та п. 2001.9 ПКУ, 02.01.2018 р., крім:

— податкових накладних/розрахунків коригування, за якими станом на 01.12.2017 р. не надано пояснення і документи відповідно до пп. 201.16.2 ПКУ;

— податкових накладних/розрахунків коригування, за якими ухвалено рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН і за якими станом на 01.12.2017 р. не розпочинали процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку.

Відбулися зміни в термінології. Приміром, змінилося визначення великих платників податків. Відповідно до оновленого пп. 14.1.24 ПКУ, великий платник податків — це юридична особа або постійне представництво нерезидента на території України, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує еквівалент 50 млн євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом або загальна сума податків, зборів, платежів, сплачених до Державного бюджету за такий самий період перевищує еквівалент 1 млн євро.

У новій редакції викладено визначення роялті (пп. 14.1.225 ПКУ).

У ПКУ з’явилося і кілька нових термінів, зокрема середньозважена роздрібна ціна продажу сигарет (пп. 14.1.2271 ПКУ) та синдикований фінансовий кредит (пп. 14.1.2272 ПКУ).

Відбулися зміни в оподаткуванні посилок з-за кордону. Згідно із запропонованими змінами, від оподаткування ПДВ звільняється:

— ввезення на митну територію України товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, на адресу одного одержувача (юридичної особи, фізичної особи — підприємця) в одній депеші в міжнародних поштових відправленнях або в одному вантажі експрес-перевізника в міжнародних експрес-відправленнях;

— ввезення на митну територію України на адресу одного одержувача (фізичної особи) в перших трьох міжнародних поштових та/або міжнародних експрес-відправленнях протягом одного календарного місяця товарів, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, в одній депеші в міжнародних поштових відправленнях або в одному вантажі експрес-перевізника в міжнародних експрес-відправленнях.

При перевищенні вартості або кількості посилок з-за кордону, вони оподатковуються ПДВ.

Збільшено ставки акцизного збору на тютюнові вироби та екологічного податку та рентної плати за користування надрами з метою, не пов’язаною з видобуванням корисних копалин, за спеціальне використання вод та лісових ресурсів.

Тимчасово, до 1 січня 2020 року, контролюючий орган за заявою платника податків надає розстрочку (рівними частинами) сплати податку на додану вартість на термін, зазначений у заяві платника податку, але не більше 24 календарних місяців без нарахування відсотків, пені та штрафів при ввезенні на митну територію України в митному режимі імпорту обладнання згідно з УКТ ЗЕД.

Не оподатковуватиметься ПДФО вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування, в тому числі на реабілітацію інвалідів, на території України платника податку або членів його сім’ї першого ступеня споріднення, що надаються його роботодавцем — платником податку на прибуток підприємств безоплатно або зі знижкою один раз на календарний рік за умови, якщо вартість путівки або розмір знижки не перевищує 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року.

ЄСВ

З 1 січня змінився розмір максимальної бази нарахування ЄСВ. Максимальна сума місячного доходу, на яку нараховуватимуть ЄСВ, дорівнюватиме 15 розмірам мінімальної заробітної плати (МЗП), встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік». У таблиці 3 наведено розміри максимальної величини бази нарахування ЄСВ у 2018 році.

Таблиця 3.Розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ у 2017 і 2018 роках

Показник

Максимальна величина бази нарахування ЄСВ, грн

з 01.12.2017

з 01.01.2018

Максимальна сума місячного доходу, на яку нараховують ЄСВ

44 050,00

(25 · 1762,00)

55 845,00

(15 · 3723,00)

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. № 2148-VIII внесено зміни і до Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464. Платники, віднесені до першої групи платників єдиного податку, сплачуватимуть ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, тобто вдвічі збільшилась мінімальна сума ЄСВ, яку має сплатити підприємець за себе у розрахунку на місяць.

Період нарахування ЄСВ для фізичних осіб — підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують від неї дохід зміниться з річного на квартальний.

У переліку платників ЄСВ з’явилась нова категорія — члени фермерського господарства. Вони будуть платниками, якщо не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах. Членів фермерських господарств звільнено від сплати ЄСВ за себе, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю.

Інше

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізму правового регулювання та посилення відповідальності у сфері поводження з відходами» від 2.10.2012 р. № 5402-VI, заборонено захороняти неперероблені (необроблені) побутові відходи та введено адміністративну відповідальність за вчинення таких дій. Передбачено накладення штрафу на порушників-громадян у розмірі від 20 до 80 нмдг* (від 340 до 1 360 грн). А для громадян — суб’єктів підприємницької діяльності розмір штрафу становитиме від 50 до 100 нмдг (від 850 до 1 700 грн).

*Неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Не з 1 січня, але у 2018-му…

З 23 лютого змінено Порядок відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, а також Порядок оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери. Розширено перелік додаткових документів до заяви для першої реєстрації машини. Зазначені зміни запроваджуються постановою КМУ від 15.11.2017 р. № 856.

З 4 квітня набирає чинності Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» від 18.05.2017 р. № 2042-VIII. Закон визначає правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров’я та благополуччя тварин, а також законодавства про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких побічних продуктів на митну територію України.

З 9 травня почне діяти Закон України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України». У ньому визначено правові та організаційні підстави забезпечення захисту життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства та держави, національних інтересів України у кіберпросторі, основні цілі, напрями та принципи державної політики у сфері кібербезпеки, повноваження державних органів, підприємств, установ, організацій, осіб та громадян у цій сфері.

Із 7 листопада набирає чинності Закон України «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 р. № 2155-VIII, який визначає правові та організаційні засади надання електронних довірчих послуг, у тому числі транскордонних, права та обов’язки суб’єктів правових відносин у сфері електронних довірчих послуг, порядок здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг, а також правові та організаційні засади здійснення електронної ідентифікації. Метою цього закону є врегулювання відносин у сферах надання електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації.

Олесь Козак, економіст

Джерело: журнал «Довідник економіста»

Видання для кадровиків Журнали реєстрації