Проект видавничого дому «МЕДІА-ПРО»

Шановні читачі!

Відтепер на сторінках порталу Всеукраїнської асоціації кадровиків та видань «МЕДІА-ПРО» — блог Вікторії Ліпчанської. Вона є шеф-редактором кадрового напряму ВД «МЕДІА-ПРО», досвідченим експертом Всеукраїнської асоціації кадровиків, членом Робочої групи з доопрацювання проекту Трудового кодексу України при Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, провідним експертом Всеукраїнської асоціації кадровиків, експертом порталу «КАДРОВИК-онлайн», автором публікацій з трудового законодавства та кадрової справи.

Вікторія Ліпчанська має 5 років досвіду роботи в освітніх програмах і є розробником курсів підвищення кваліфікації для кадровиків «Вищий рівень». Пані Вікторія провела понад 400 тренінгів та кадрових аудитів для компаній з усіх куточків України. І саме вона у своєму блозі (онлайн-щоденнику) щотижня  знайомитиме вас з останніми новинами, буде ділитися своїм досвідом та роз’яснювати актуальні теми кадрової справи.

Рада вітати вас, колеги! Літо закінчується, а значить, ми на порозі активного ділового сезону, вирішення цікавих робочих завдань та нових професійних викликів.
А ви вже чули про одне з головних жахіть проекту Трудового кодексу України — обов’язкову письмову форму трудового договору? Вже майже два роки минуло з того моменту як Верховна Рада України ухвалила законопроект № 1658 у першому читанні, який підготовлений уже до другого читання. І весь цей час кадровики живуть у постійному передчутті, що на них буде покладено великий шматок роботи з укладання письмових трудових договорів, які з прийняттям нового Трудового кодексу стануть для всіх обов’язковими. Чи дійсно така вимога міститься у законопроекті № 1658, поговоримо з вами у дні Марафону «Гаряча лінія: консультації». У вашому місті вже незабаром я розповім про переваги та недоліки письмового трудового договору.
Звільнення з ініціативи роботодавця завжди викликає багато запитань, як у самих роботодавців так і у працівників. А мотив у обох сторін однаковий — усі піклуються про свої права. При цьому якщо працівник ризикує своїм робочим місцем, роботодавець ризикує можливістю не тільки «отримати» працівника назад, а й ще витратити певну суму на компенсацію у разі незаконного звільнення. Одним з найскладніших звільнень є звільнення у разі скорочення чисельності або штату працівників.
Вже багато років всі чекають на прийняття нового Трудового кодексу України, сьогодні це питання постає особливо гостро, оскільки Законопроект № 1658 (доопрацьований) підготовлений до другого читання. А поки що ми маємо працювати не тільки за Кодексом законів про працю України, який був введений в дію з 1 червня 1972 року, а за іншими нормативно-правовими актами, які незабаром святкуватимуть свій сторічний ювілей.
Локальні акти роботодавця — акти, які приймаються безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях. Постає логічне питання: а чи потрібно роботодавцю заморочуватись ще й виданням окремих актів, коли існує безліч нормативно-правових актів національного законодавства України, яких потрібно дотримуватися у роботі, а ще є як багатосторонні угоди (конвенції Міжнародної організації праці (МОП) та інші договори, учасником яких є Україна), так і двосторонні договори між нашою державою та іншим суб’єктом міжнародного права, якими врегульовуються питання забезпечення трудових відносин на міжнародному рівні.
Відповідно до статей 6, 627 Цивільного кодексу України діє принцип свободи договору. Тобто, сторони мають право укладати договори, які нехай і не передбачені актами цивільного законодавства, але відповідають його загальним принципам. При цьому сторони на власний розсуд визначають і узгоджують умови договорів.