Вхід

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

КАС ВС: підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах

Дата публікації: 15.11.2021

Громадянин звернувся з позовом до суду, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії, зобов’язати відповідача зарахувати до пільгового стажу роботи відповідні періоди роботи на гідрошахті «Красноармійська» та періоди роботи стволовим підземним у ТОВ «Техіновація», а також призначити пенсію відповідно до статті 14 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі — Закон № 1788).

Про це повідомляє пресслужба ВС.

Відмовляючи в задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з відсутності необхідного пільгового стажу в підземних роботах — 25 років.

Позивач не погодився з такими рішеннями судів і оскаржив їх до Верховного Суду.

Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу, скасував рішення судів попередніх інстанцій та ухвалив нове рішення — про задоволення позову.

Суд зазначив, що Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду від 10 листопада 2006 року № 18-1, визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Відповідно до пункту 3 цього Порядку підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Суд дійшов висновку, що необхідність звернення до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років є лише в тому випадку, коли в трудовій книжці відсутні дані про безпосередню зайнятість протягом повного робочого дня у виробництві зі шкідливими умовами праці.

Проте в цій справі у трудовій книжці позивача чітко зазначено періоди роботи, її характер, що виключає необхідність звернення до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при ГУ Пенсійного фонду України в Донецькій області. Отже, період роботи позивача на гідрошахті «Красноармійська» підлягає включенню до пільгового стажу.

Крім того, колегія суддів зауважила, що шахта «СвятоПокровська» ТОВ «Техіновація» (на якій працював позивач, перебуваючи у трудових відносинах із ТОВ «Техіновація») включена до Переліку вуглевидобувних підприємств, розташованих на підконтрольній українській владі території.

З урахуванням того, що до пільгового стажу позивача також підлягають зарахуванню відповідні періоди роботи на гідрошахті «Красноармійська» та в ТОВ «Техіновація», що в сукупності становить більше ніж необхідних 25 років, вказане свідчить про наявність у позивача передбаченого статтею 14 Закону України № 1788 права на призначення пенсії на пільгових умовах.

Постанова Верховного Суду від 23 вересня 2021 року у справі № 227/4273/16-а (адміністративне провадження № К/9901/43242/18).