Вхід

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Наслідки використання бізнесом нелегальних комп’ютерних програм

Дата публікації: 11.05.2021

ДПС довелося розглянути запит платника податків стосовно можливих наслідків нелегального використання комп’ютерного програмного забезпечення юридичними та фізичними особами — підприємцями.

Серед ключових питань, якими поцікавилися в ДПС:

1) чи буде доходом для платника податків ринкова вартість комп’ютерного програмного забезпечення, яке нелегально використовується ним в його господарській діяльності (у платника податків відсутні первинні документи щодо його придбання);

2) які санкції можуть застосувати у разі виявлення фактів відсутності первинних документів щодо придбання комп’ютерного програмного забезпечення;

3) які заходи можуть бути вжиті органами ДПС у випадку отримання інформації про нелегальне використання комп’ютерного програмного забезпечення платником податків в його господарській діяльності.

Податківці чітких відповідей на усі питання не надали, а обмежилися короткими відписками.

По-перше, питання визнання доходів у вигляді вартості комп’ютерного програмного забезпечення не належить до компетенції ДПС.

По-друге, норми ПКУ безпосередньо не містять підстав щодо проведення перевірок контролюючими органами з питань дотримання авторських прав, у тому числі на програмне забезпечення.

За порушення авторського права, незаконне використання програмного забезпечення передбачена цивільно-правова, адміністративна та кримінальна відповідальність.

Якщо під час перевірки контролюючі органи встановлять нелегальне використання програмного забезпечення, то вони мають право скласти протокол про адміністративне правопорушення за статею 512 КУпАП »Порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності» (штраф від 10 до 200 НМДГ, тобто від 170 до 3400 грн).