...
Реєструйся

«Декретна» відпустка чоловіків: право та можливості її отримання


В час рівноправ’я між жінками та чоловіками, зокрема працевлаштування жінок на керівні посади тощо, виникає питання чи може чоловік офіційно виконувати жіночі обов’язки, які з давніх-давен покладалися на жінок.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (Закон № 504) жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами. Водночас згідно з ч. 2 ст. 17 Закону № 504 особам, які усиновили новонароджену дитину (новонароджених дітей) безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка з дня усиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів — при усиновленні двох і більше дітей). У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками вказана відпустка надається одному з батьків на їх розсуд.

Чоловік може піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами у випадку самостійного всиновлення новонародженої дитини або за рішенням сімейної пари, яка усиновила новонароджену дитину (дітей) безпосередньо з пологового будинку.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 КЗпП відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та більшої тривалості, також надається чоловікам. Варто зазначити що на чоловіків, які перебувають у декретній відпустці поширюються гарантії передбачені трудовим законодавством: надання додаткових відпусток; встановлення неповного робочого часу; заборона у відмовленні при прийнятті на роботу; заборона зменшення заробітної плати та звільнення з роботи; надання путівок до санаторіїв та матеріальної допомоги.

Оформлення декретної відпустки чоловіка відбувається по аналогії з оформленням такої ж відпустки жінкою. У випадках, коли жінка перериває свою відпустку по догляду за дитиною, з метою оформлення цієї відпустки батьком, він наряду з усіма документами необхідними для оформлення такої відпустки за місцем своєї роботи, також повинен надати копію наказу про переривання відпустки жінки та вихід її на роботу.

Ярослав Лин, канд. екон. наук, консультант із бухгалтерського та податкового обліку

Докладніше — у газеті «Кадри і зарплата» № 11, 2016.