Пенсійна реформа – лише імітація змін. Так кажуть аналітики. Експерименти влади здебільшого спрямовані на подолання дефіциту Пенсійного фонду. Без цього отримати омріяний транш від МВФ просто не вдасться. Натомість громадяни особливих позитивних зрушень не відчують. Виплати зафіксують на нинішньому рівні, та інфляція їх з’їдатиме. Крім того, кількість пенсіонерів і працездатного населення за 10 років може зрівнятися. Усе це робитиме людей похилого віку ще біднішими та нівелюватиме вигоду від пізнішого виходу на заслужений відпочинок.
“Кожен пенсіонер протягом року втрачатиме на темпах інфляції. Ціни в магазинах чи на ринку зростають швидше, ніж на папері у чиновника. Це означає, що кажного року пенсіонер втрачатиме від 12% до 18%. Тобто за 5 років це повне знецінення”, — вважає експерт з економічних питань Володимир Застава.
Про створення обов’язкової накопичувальної системи у новому законодавстві ніби забули. Ані слова про час її старту та механізм гарантованого повернення сплачених коштів. Тож, коли молодь почне відкладати на старість – невідомо. Натомість, людей змушуватимуть щодалі пізніше йти на пенсію. Основні проблеми системи нікуди не поділися, їх просто відкладають на безрік.
“Економія становитиме не більше 4 млрд гривень на рік (за нинішнього дефіциту близько 30 млрд). Крім того, вона обмежена в часі, вона діятиме близько 10 років. Після чого все повернеться на круги своя, і знову повернеться тема підвищення пенсійного віку”, — каже експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олександр Коваль.
Хоч як це парадоксально, але змінити ситуацію із пенсійним забезпеченням здатні процеси, які до неї стосунку не мають, стверджують експерти. Це зростання частки білих зарплат. Навіть за умов збереження солідарної системи це дасть змогу підвищувати й виплати. І ще одне добро, яке може зробити влада, якщо вона гарантує прозорий та дієвий механізм використання коштів у Пенсійному фонді.
Автор: Александр Мельников Джерело: ubr.ua