...
Реєструйся

Кабмін списав борг Пенсійного фонду перед держбюджетом і вимагає скоротити дефіцит ПФ


Кабінет міністрів списав заборгованість Пенсійного фонду перед держбюджетом на 4,5 млрд грн в рахунок ліквідації боргу вугле- і торфодобувних підприємств за пенсійними платежами. Водночас Кабмін так і не зміг затвердити бюджет фонду, зобов’язавши його скоротити адміністративні витрати, на які припадає лише 1% його бюджету. При цьому про масштабне реформування пенсійної системи в уряді більше не говорять. Експерти сумніваються, що її проведення стане можливим у найближчі два роки, пише “Комерсант-Україна”.


Вчора, 23 червня, уряд на своєму засіданні відмовився затвердити бюджет Пенсійного фонду (ПФУ) на 2010 рік, який, за словами прес-секретаря міністра праці та соціальної політики Михайла Кухаря, був запропонований з обсягом доходів у 162,7 млрд грн, видатків – 192,3 млрд грн. За інформацією міністра праці Василя Надраги, Кабмін зобов’язав ПФУ скоротити адміністративні витрати, які зараз становлять лише 1% від обсягу доходів, і внести на наступне урядове засідання нові бюджетні пропозиції.

Натомість Кабмін дозволив Держказначейству списати 4,5 млрд грн заборгованості ПФУ перед держбюджетом в рахунок погашення боргу вугле- і торфодобувних підприємств перед ПФУ за пенсійними платежами. Нагадаємо, що в жовтні 2009 року уряд Юлії Тимошенко дозволив шахтам не платити внески із зарплати до фондів соцстрахування, в результаті чого з’явився цей борг, а співробітникам підприємств не нараховувався трудовий стаж. У квітні новий Кабмін скасував це рішення.

Поряд зі списанням боргу за позиками, наданими з єдиного казначейського рахунку (тільки в цьому році ПФУ обіцяно ще 29,5 млрд грн таких кредитів), уряд відмовився від своєї початкової ідеї розпочати пенсійну реформу в цьому році.

Кабмін був налаштований залучити до ПФУ 19,5 млрд грн за рахунок різних заходів – наприклад, сплати соцвнесків з усієї зарплати. Заощадити пропонувалося 15,8 млрд грн, зокрема за рахунок виплати працюючим пенсіонерам лише мінімальних пенсій, обмеження пенсій 12 прожитковими мінімумами для непрацездатних. Це повинно було зробити ПФУ бездефіцитним. Вчора міністр фінансів Федір Ярошенко заявив, що бюджет фонду буде збалансованим і без реформування – завдяки збільшенню мінімальної зарплати і економічному зростанню.

Експерти сумніваються, що влада зможе взятися до реалізації реформи навіть до 2012 року, оскільки за останні п’ять років було ухвалено багато пенсійних концепцій і стратегій, але жодна з них не була реалізована. Україна, за словами завідувачки відділом соціальної політики Національного інституту стратегічних досліджень Ольги Піщуліної, є чи не єдиною країною у світі, де не проводиться пенсійна реформа. За її словами, Пенсійний фонд перестає виконувати свої функцій, лише отримує дотації з держбюджету, тому недостатньо лише збільшення зарплат для збалансування його дохідної і видаткової частин.

“Як база для оподаткування мінімальна зарплата має бути не на рівні прожиткового мінімуму, а в два рази вище. Крім того, необхідно виводити зарплати з тіні. Якщо б мінімальна зарплата була 1,8 тис грн, то не було б сенсу у виплаті доходів у конверті “, – говорить Піщуліна.

Крім того, необхідний перехід на накопичувальну систему, тоді як влада обговорює питання підвищення пенсійного віку, що перед виборами в місцеві органи влади малоймовірно, вважає директор Бюро економічних і соціальних досліджень Валерій Гладкий. “Пенсійна реформа – непопулярний захід: потрібно відмовлятися від спецпенсій, від раннього виходу на пенсію, збільшувати пенсійний вік, що і рекомендує МВФ. А в Україні вважають, що бюджет прийняли, дефіцит заховали, і цим задовольнять МВФ”, – відзначає він.

Як повідомлялося, 18 червня Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект про збір і облік єдиного соціального внеску, який пропонується ввести з 1 січня 2011 року. За законопроект, поданий Кабінетом міністрів України, проголосували 237 народних депутатів з 412 зареєстрованих у залі. Законопроект пропонує запровадити в Україні єдину систему збору страхових внесків, їх обліку та контролю за повнотою і своєчасністю сплати, а також єдину інформаційну систему платників страхових внесків та застрахованих осіб.

Крім того, законопроект передбачає об’єднання функцій зі збору страхових внесків і контролю за їх сплатою одним органом – Пенсійним фондом України.

Передбачається, що Пенсійний фонд України також вестиме державний реєстр соціального страхування (реєстр страховиків і реєстр застрахованих осіб), що дасть змогу забезпечити більш повний доступ до інформації для застрахованих осіб щодо отриманих ними страхових прав.

Джерело: newsru.ua