...
Реєструйся

Мінсоцполітики розповіло про застосування підсумованого обліку робочого часу


Мінсоцполітики листом від 05.07.2012 р. № 229/13/116-1 роз’яснило, як здійснювати підсумований облік робочого часу на безперервно діючих підприємствах і на деяких видах робіт, де за умовами роботи не може бути дотримана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу.

При цьому запровадження підсумованого обліку робочого часу проводитися за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи, організації, з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин.

У порядку, встановленому в колективному договорі, норма робочого часу за обліковий період може визначатися за графіком п’ятиденного робочого тижня. Враховуючи те, що при п’ятиденному робочому тижні КЗпП не передбачає встановлення конкретної тривалості щоденної роботи, норма робочого часу за обліковий період визначається шляхом множення часу тривалості робочого дня на кількість робочих днів за календарем п’ятиденного робочого тижня, що припадають на цей період, з рівною тривалістю кожного робочого дня, з урахуванням її скорочення напередодні святкових і неробочих днів та вихідними днями в суботу та неділю.

При підрахунку нормального числа робочих годин облікового періоду виключаються дні, які за графіком або розпорядком роботи припадають на час, протягом якого працівник відповідно до законодавства був звільнений від виконання трудових обов’язків у зв’язку з відпусткою, виконанням державних або громадських обов’язків, тимчасовою непрацездатністю і тому подібне.

Тому нормальна тривалість робочого часу визначається шляхом віднімання від норми тривалості робочого часу, розрахованої за графіком шестиденного (п’ятиденної) робочого тижня, в обліковому періоді часу, протягом якого працівник перебував у відпустці, на лікарняному і т. д.

При підсумованому обліку робочого часу час, відпрацьований понад норму тривалості робочого часу за обліковий період, вважається надурочним і оплачується згідно зі статтею 106 КЗпП.

У листі також йдеться про те, що робота понад норму робочого часу, що передбачена обліковим періодом, при збереженні норми робочого часу за обліковий період, не є надурочною роботою. Перепрацювання, що утворилося при загальному підрахунку робочого часу, може компенсуватися додатковими днями відпочинку або зменшенням тривалості роботи в інші дні облікового періоду.