...
Реєструйся

Настав час розробки Національної комплексної програми соціального захисту літніх людей в Україні на 2011-2020 роки


2 вересня заступник Міністра Ігор Лушніков взяв участь у засіданні Круглого столу на тему: „Права літніх людей та стан їх реалізації в Україні”.

Захід, що відбувся за ініціативою Державного комітету у справах ветеранів, Мінпраці, Мінюсту та за участю представників Верховного Суду України, Червоного Хреста, Комітету ВР, всіх обласних ветеранських організацій не випадково було приурочено до дня, коли все прогресивне людство відзначає 65-ту річницю із дня перемоги у Великій вітчизняній війні. Бо саме люди похилого віку у своїй більшості й досі переживають наслідки цієї кривавої війни, що унесла життя 7 мільйонів українців. А серед 11 мільйонів літніх людей, які сьогодні проживають в Україні, – 300 тисяч ветеранів ВВВ, 1 мільйон 600 тисяч мають статус учасників війни, та 4,4 мільйони осіб – це діти війни.

За словами Голови ради Організації ветеранів України Петра Цибенка, майже всі вони потребують особливої уваги з боку держави, бо майже кожна п’ята літня людина у нашій країні є одинокою та такою, що втратила здоров’я і потребує догляду.

„Уряд визначив соціальний захист ветеранів та людей похилого віку, покращення пенсійного забезпечення, піклування про громадян з особливими потребами своїми пріоритетами. За п’ять місяців роботи Уряду було підвищено пенсії, збільшено розміри  щомісячної державної адресної допомоги ветеранам, інвалідам війни та учасникам бойових дій, збільшено на 37-40% розмір мінімальної пенсійної виплати інвалідам війни та учасникам бойових дій”, – наголосив у своєму виступі заступник Міністра Ігор Лушніков.

Однак, на його думку, проблем все одно залишається чимало. Це й низький прожитковий рівень, який й надалі треба послідовно підвищувати, недостатній рівень медичного, транспортного обслуговування літніх людей тощо. До того ж, за словами урядовця, Міністерство праці та соціальної політики вважає за необхідне актуалізувати питання дотримання міжнародних стандартів у сфері захисту прав людей похилого віку та удосконалення державної політики щодо літніх людей. Для цього передусім необхідно стратегічно спланувати попереджувальні заходи з подолання негативних демографічних проявів – глобального старіння населення. Адже середній вік життя чоловіків у нашій країні – 63 роки, жінок – 74, що у середньому на 10 років менше, ніж у країнах Європи.

Учасники круглого столу, обговорюючи проблеми літніх людей в Україні, висловили своє обурення щодо зростання протягом останніх двох років цін на медикаменти, недосконалої судової системи, яка не в змозі захистити права пенсіонерів, і, особливо, права дітей війни, а питання доплати до пенсії для цієї категорії громадян й досі залишається юридично неузгодженим. Одностайними були думки присутніх й у тому, що справедливі та добре прописані Закони щодо захисту ветеранів та літніх людей – не завжди працюють та часто не виконуються. Є питання й з виплатою компенсацій за невикористане санаторне лікування, медичним обслуговуванням тощо.

Настав час для переходу від простого надання грошової допомоги до повноцінного забезпечення реалізації усієї сукупності прав ветеранів та людей похилого віку. І тут питання полягає не лише в бюджетному фінансуванні соціальних та інших програм, але і у зміні та подоланні існуючого стереотипного мислення стосовно людей похилого віку”, – зауважив Ігор Лушніков.

За результатами обговорення учасниками круглого столу було прийнято Резолюцію з пропозиціями до всіх гілок влади з вимогою посилити увагу до проблем літніх людей в Україні та розробити й прийняти Національну комплексну програму соціального захисту літніх людей в Україні на 2011-2020 роки.

Джерело: mlsp.gov.ua