...
Реєструйся

Новий порядок виплати “лікарняних” і “декретних”: коментар юристів


З 1 січня 2011 року змінився принцип фінансування роботодавців Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності для надання ними допомоги з тимчасово, що діяв раніше, тепер ліквідовано, а роботодавець має заздалегідь оформити заяву-розрахунок встановленого зразка, після отримання якої кошти Фонду повинні протягом 10 днів надходити на спеціальний рахунок, а потім виплачуватися працівникові.

Цей механізм затверджений постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності N26 від 22 грудня 2010 року “Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності”, яка набрала чинності 4 лютого 2011 року.

Як повідомляють аналітики ЛІГА: Закон, фінансування роботодавців проводитиметься районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі поданих в двох примірниках роботодавцями заяв-розрахунків (з їх підписом і підписом головного бухгалтера підприємства) з інформацією про суми нарахованих застрахованим особам (працівникам) видів та сум матеріального забезпечення.

Роботодавець оформляє заяву-розрахунок на підставі рішення комісії (або уповноваженого) із соціального страхування підприємства. Фонд зобов’язаний здійснити фінансування роботодавця протягом 10 робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

Як і раніше, роботодавець оплачує працівнику перші п’ять днів періоду тимчасової втрати працездатності (лікарняного). З шостого дня, згідно із законом, допомогу з тимчасової непрацездатності виплачує Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

У зв’язку із змінами, внесеними новим Порядком, з одного боку, отримання такої допомоги працівником вже не залежить від фінансового стану роботодавця (оскільки кошти припускають виключно цільове використання і за їх рахунок не можна погашати вимоги кредиторів), а з іншого боку, може виникнути проблема зі своєчасністю отримання допомоги.

Адже закон дає роботодавцеві 10 днів на ухвалення рішення після пред’явлення лікарняного листа, тобто до подачі заяви. Також 10 днів є у Фонду на перерахування коштів після отримання заяви. А за ст. №52 Закону “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” допомога повинна виплачуватися “у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати”. Отже, роботодавці ризикують не вкластися в терміни.

Однак у січні роботодавці зіткнулися з проблемою, коли старий порядок скасований, а документ (вищеописаний Порядок фінансування), що дозволяє дотримуватися новихі вимоги законодавства і затверджує форму заяви-розрахунку, прийнятий, але в силу ще не вступив (документ набрав чинності 4 лютого).

Таким чином, роботодавці опинилися перед питанням: як виплачувати працівникові допомогу, починаючи з шостого дня лікарняного, якщо кошти Фонду не можуть надійти на їхній рахунок без подачі заяви-розрахунку.

Источник: biz.liga.net