...
Реєструйся

Пригоди іноземця в Україні, або Особливості подання документів щодо працевлаштування


Порівняно з минулими роками процедура працевлаштування іноземців в Україні значно спростилась, але є певні нюанси, на які потрібно звернути увагу. У статті хочу поділитися практичним досвідом роботи з іноземцями на прикладі категорії «Іноземні наймані працівники». Зауважу, що особливості процедури подання документів описано на основі досвіду роботи в м. Києві.

І хоч у різних регіонах ця процедура може мати незначні відмінності, вимоги до документів і строки — скрізь однакові.

ЕТАП 1

ДОЗВІЛ НА ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ІНОЗЕМЦІВ

Із 1 грудня 2018 року документи щодо працевлаштування іноземців подаються через центри надання адміністративних послуг (далі — ЦНАП). У Києві ці документи розглядаються в Київському міському центрі зайнятості (далі — ЦЗ).

Готуючи проект договору (контракту), зверніть увагу на те, що згідно з пунктом 2 частини 3 статті 421 Закону № 5067 роботодавець може отримати дозвіл за умови виплати заробітної плати у розмірі не менш як 10 мінімальних заробітних плат.

Ретельно перевіряйте всі дані при перекладі паспортного документа навіть після того, як його завірив нотаріус.

На практиці були випадки, коли нотаріус не помітив, що перекладач зробив помилку в номері паспортного документа, або коли перекладач підшив переклад не до того паспортного документа, що потрібно. Це помітили працівники ЦЗ і припинили розгляд заяви.

Що робити у разі отримання від ЦЗ листа про припинення розгляду заяви?

  • Уважно ознайомитись із причинами припинення розгляду заяви, вказаними у листі. Якщо ви чогось не зрозуміли, зверніться за поясненнями до відділу ЦЗ, який займається питаннями з працевлаштування іноземців.
  • Відповідно до статті 428 Закону № 5067 для виправлення ситуації у вас є 7 робочих днів (у разі отримання дозволу) і 3 робочі дні (у разі продовження дії дозволу або внесення змін до нього).

Що робити, якщо після подання документів для усунення підстав, ви отримали листа, що підстави не усунено й у видачі дозволу відмовлено?

  • Напишіть листа з проханням повернути пакет документів за відповідною заявою і віднесіть його в канцелярію ЦЗ або в ЦНАП. Забрати ці документи ви зможете наступного дня.
  • Зверніться до спеціалістів відділу ЦЗ із питань працевлаштування іноземців для з’ясування підстав відмови у видачі дозволу.
  • Усуньте підстави відмови і подайте пакет документів у встановленому порядку знову.

Так можна робити безліч разів!

ЕТАП 2

ОТРИМАННЯ ДОВГОСТРОКОВОЇ ВІЗИ (ТИП «D»)

Дозвіл на працевлаштування не є законною підставою для довгострокового перебування іноземця в Україні. Для цього йому необхідно отримати довгострокову візу типу «D» і посвідку на тимчасове проживання, а підставою для цього буде працевлаштування в Україні.

Довгострокова віза типу «D» видається іноземцям для в’їзду в Україну з метою оформлення документів, що дають право на перебування або проживання в Україні на строк, що перевищує 90 днів.

Документи для отримання візи типу «D» подаються до Посольства України за кордоном. Із вимогами до документів можна ознайомитись на сайті Посольства України у відповідній країні.

Ми розглядаємо виключно перелік документів для отримання візи типу «D» на підставі працевлаштування в Україні. Зазвичай це такі документи:

  • заповнена та підписана візова анкета (скачати анкету можна за посиланням https://mfa.gov.ua/mediafiles/files/misc/2018-02-02/2018-02-02_visapp_ua.pdf );
  • копія паспортного документа з перекладом українською мовою, завірені нотаріально;
  • оригінал і нотаріально завірена копія дозволу на працевлаштування (оригінал після прийняття документів повертають);
  • документ, що підтверджує наявність достатнього фінансового забезпечення іноземця (це може бути лист роботодавця з підтвердженням працевлаштування іноземця, зазначенням його щомісячного доходу і гарантією забезпечення умов проживання під час роботи в Україні);
  • кольорова фотокартка розміром 3,5×4,5 см;
  • медичне страхування, дійсне на території України, із страховим покриттям щонайменше на 30 000 євро або в еквіваленті іншою валютою, якщо інше не передбачено законодавством або міжнародними договорами України.

Сума страхового покриття дуже важлива, і на це звертають увагу. Радимо купувати такі страхові поліси в Україні в невеликих страхових компаніях. «Монстри» страхового бізнесу зазвичай такі поліси продавати відмовляються. До речі, в Україні ці поліси коштують набагато дешевше, ніж в інших країнах.

Щодо необхідності сплати іноземцем консульського збору радимо дізнатися в посольстві, адже, наприклад, громадяни Польщі отримують візу «D» безкоштовно.

ЕТАП 3

ОФОРМЛЕННЯ ПОСВІДКИ НА ТИМЧАСОВЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

Документи для оформлення на підставі працевлаштування в Україні посвідки на тимчасове проживання (у т. ч. замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства «Документ» (далі — ДП «Документ»), що належить до сфери управління Державної міграційної служби України (далі — ДМС), центру надання адміністративних послуг та територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС за місцем проживання іноземця або особи без громадянства. Тому спочатку потрібно визначитися з адресою проживання і подальшої реєстрації іноземця.

Далі формуємо пакет документів:

Документи для оформлення посвідки на тимчасове проживання подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення строку візи типу «D», для обміну — не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення строку діючої посвідки.

Посвідка на тимчасове проживання видається на термін дії дозволу на працевлаштування.

Після отримання посвідки іноземець протягом 30 днів має бути зареєстрований за адресою проживання.

Процедура подання зазначених у статті документів може змінюватись, тому радимо постійно слідкувати за змінами, що відбуваються, на сайтах відповідних організацій, а також звертатись за консультаціями до спеціалістів, які там працюють.

Повну версію статті читайте у журналі «КАДРОВИК.UA», №1‘2019.

ПРИДБАТИ ЖУРНАЛ

Матеріали до теми


Алгоритм подання роботодавцями трудової книжки на оцифрування
Роботодавці подають трудові книжки працівників на оцифрування на порталі portal.pfu.gov.ua Першочергово подаються відомості про осіб, які найближчим часом набувають права ...
Що робити з працівниками, які залишили місце проживання і переїхали в іншу область або за кордон?
Якщо специфіка виконання роботи передбачає можливість її здійснення віддалено, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, роботодавцю доцільно прийняти рішення про переведення працівника ...
Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору
Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — ...