МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 30.12.2009 р. N 11-03-03/1010
Щодо оплати часу перебування медпрацівників на курсах підвищення кваліфікації
Міністерство охорони здоров’я України розглянуло звернення <…> та інформує наступне.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.06.97 р. N 695 для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання іншим професіям з відривом від роботи, установлюються такі мінімальні державні гарантії:
– збереження середньої заробітної плати за основним місцем роботи за час навчання;
– оплата вартості проїзду працівника до місця навчання і назад;
– виплата добових за кожний день перебування в дорозі в розмірі, встановленому законодавством для службових відряджень;
– відшкодування витрат, пов’язаних з наймом житлового приміщення у порядку, встановленому законодавством для службових відряджень.
Порядок обчислення середньої заробітної плати затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. N 100 (далі – Порядок N 100).
Відповідно до п. 3 зазначеної постанови при обчисленні середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження до розрахунку включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування; високі досягнення у праці); виробничі премії; винагорода за підсумками річної роботи тощо.
Діюча норма щодо збереження середньої заробітної плати працівника за час навчання на курсах підвищення кваліфікації лише за основним місцем роботи суперечить положенням спільного наказу Мінпраці, Мінфіну та Мін’юсту від 28.06.93 р. N 43.
Згідно з пунктом 10 вказаного наказу при обчисленні середнього заробітку заробітна плата медичних і фармацевтичних працівників лікувально-профілактичних, санітарно-епідеміологічних закладів та аптек враховується на всіх місцях роботи, тобто з урахуванням заробітної плати при роботі за сумісництвом.
З цього приводу МОЗ направило до Міністерства праці та соціальної політики України пропозиції щодо внесення відповідних змін до зазначеного нормативно-правового акта та відповідні розрахунки з проханням прискорити опрацювання проекту постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.06.97 р. N 695” у зв’язку з тим, що тривалий час порушуються права медичних працівників на гарантії, встановлені ст. 122 КЗпП та передбачені пунктом 10 спільного наказу Мінпраці, Мінфіну та Мін’юсту від 28.06.93 р. N 43 щодо врахування заробітної плати медичним і фармацевтичним працівникам на всіх місцях роботи.
З огляду на зазначене, за лікарем, направленим на курси підвищення кваліфікації, зберігається середня заробітна плата за основним місцем роботи. Заробітна плата на роботі за сумісництвом не враховується при обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу перебування на курсах підвищення кваліфікації.
Відповідно до п. 2 Порядку N 100 в усіх випадках збереження середньої заробітної плати (у тому числі для оплати періоду перебування на курсах підвищення кваліфікації), крім оплати відпусток, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, проводяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, – на число календарних днів за цей період (п. 8 Порядку N 100).
У закладах охорони здоров’я застосовується підсумований облік робочого часу, тому для обчислення середнього заробітку конкретного працівника використовується середньогодинна заробітна плата.
Відповідно до вимог Порядку N 100 при визначенні сумарного заробітку за розрахунковий період для визначення середньої заробітної плати враховуються виплати, наведені у п. 3 Порядку N 100, і не враховуються виплати, наведені в п. 4 Порядку N 100.
Середня заробітна плата розраховуються шляхом множення середньогодинної заробітної плати на кількість робочих годин, які має бути оплачено за середнім заробітком. Години, за які зберігається середня заробітна плата, визначаються на підставі табеля обліку робочого часу (графіка роботи лікаря), і середній заробіток виплачують за ті години, які є робочими за графіком роботи лікаря при 6-денному робочому тижні. Графік проведення занять на курсах підвищення кваліфікації при цьому значення не має.
Директор | М. Банчук |