...
Реєструйся

Щодо виплати заробітної плати працівникам підприємства з готівкової виручки


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 18.05.2015 р. N 53-01006/33525

Розглянувши лист <…> щодо виплати заробітної плати працівникам підприємства з готівкової виручки, повідомляємо.
Правові та організаційні засади оплати праці працівників регулюються Законом України “Про оплату праці” (далі – Закон).
Виплата заробітної плати відповідно до статті 24 Закону здійснюється за місцем роботи. Забороняється провадити виплату заробітної плати у магазинах роздрібної торгівлі, питних і розважальних закладах, за винятком тих випадків, коли заробітна плата виплачується працюючим у цих закладах особам. За особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати може здійснюватися через установи банків, поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов’язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця.
Вимоги до організації готівкових розрахунків підприємствами (підприємцями) встановлені Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637 (далі – Положення).
Відповідно до пункту 2.2 глави 2 Положення підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
Згідно із пунктами 2.6, 2.7 глави 2 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки). Банкам і підприємцям ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) не встановлюються.
Готівкова виручка (готівка) підприємств (підприємців), у тому числі готівка, одержана з банку, відповідно до пункту 2.9 глави 2 Положення використовуються ними для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування, а також для проведення розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами за податками і зборами (обов’язковими платежами).
Враховуючи зазначене вище, підприємства (підприємці) мають право виплачувати заробітну плату працівникам з готівкової виручки, яка надійшла до каси, з дотриманням вимог Положення.
Стосовно змін до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 р. N 492, внесених постановою Національного банку України від 18.08.2014 р. N 499 “Про внесення змін до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах” (далі – Постанова N 499), повідомляємо, що Постанова N 499 прийнята з метою відокремлення та неоподатковування доходів клієнта у вигляді процентів, нарахованих на залишок коштів на поточному рахунку, на який зараховуються заробітна плата, стипендія, пенсія, соціальна допомога або інші передбачені законом соціальні виплати, і її вимоги не стосуються питання виплати заробітної плати готівкою.

Директор Департаменту
платіжних систем

Н. Лапко

Матеріали до теми


Закон № 3633 діє з 18 травня, оновити дані у ТЦК треба протягом 60 днів
Як ми вже повідомляли, Президент України Володимир Зеленський 16 квітня підписав Закон України від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ ...
Мобілізація за новими правилами: Президент підписав Закон
Сьогодні Президент України підписав Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації ...
Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт про мобілізацію
Верховна Рада ухвалила в другому читанні «Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження ...
Якими будуть нові штрафи за порушення норм про мобілізацію та військовий облік
Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності під час розгляду законопроєкту щодо посилення відповідальності за військові правопорушення виключив кримінальну відповідальність ...