...
Реєструйся

Шопінг онлайн: українці йдуть в мережу


Кожен п’ятий українець до 45 років купує товари через всесвітню мережу інтернету. Це показало опитування, проведене Київським міжнародним інститутом соціології. Купувати в мережі зручніше, доступніше, швидше, кажуть респонденти. Але і ризикованіше – пійматися на гачок шахраїв у віртуальному магазині легше, ніж у звичайному
/

Поступово, все більше українців не бажають гаяти час на те, щоб ходити по магазинах, або ж стояти у чергах. Книги, комп’ютери, одяг, взуття, продукти харчування, косметика, парфумерія – це та інше активно купують в інтернеті. А найпопулярніші віртуальні товари в Україні – побутова техніка, комп’ютери та мобільні телефони.

Аудиторія онлайн-магазинів збільшується

Цільова аудиторія інтернет-покупців – це міська молодь – віком від 18 до 25 років, зазначає директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто.

“Вік – це показник, який драматично впливає на кількість користувачів інтернету. Залежність така: чим людина старша – тим менше вона користується інтернетом. Тобто, з віком кількість користувачів просто дуже швидко падає”, – пояснює Паніотто.

Однак, за його словами, у цьому році має початися більш різке збільшення кількості користувачів інтернету. І крім молоді, до інтернет-шопінгу будуть долучатися й старші люди.

У Європі покупки через інтернет користуються більшою популярністю, ніж в Україні. Цікаво, що наприклад, в Італії обсяг онлайнових продажів скоро сягне 6,5 мільярдів євро на рік.

Там купують переважно туристичні подорожі, квитки, книжки, музичні диски, відеофільми, одяг, годинники, комп’ютерні програми, меблі, побутові товари і косметичні засоби для тварин, перуки і навіть античні часописи.

Послугами електронних крамниць в Італії частіше користуються чоловіки, ніж жінки, а також молоді люди віком 24-34 роки і кожний п’ятий пенсіонер.

Оплату здійснюють найчастіше через кредитні та інші платіжні картки. А хто побоюється давати номер кредитної картки, вдається до безпечної платіжної системи онлайн PayPal.

Зареєструвавшись у системі, можна здійснювати платежі просто через власну електронну адресу, поклавши на депозит певну суму. Грошові перекази контролюються безпосередньо системою PayPal, тож ніхто не може знати фінансової інформації користувачів і вкрасти гроші з електронного рахунку.

У разі, якщо покупка онлайн не вдалася чи виникли проблеми із оплатою, існують інтернет-сайти при регіональних торговельних палатах, через які в Італії надають відповідні консультації і поради.

Переваги та ризики

Під час онлайн закупівлі діє відомий діловий принцип “Час – це гроші”, зазначає генеральний менеджер однієї з дніпропетровських мереж інтернет-магазинів Вадим Сульжик.

“Я гадаю, що перевага такого шопінгу номер один – це економія часу, а номер два – це ціна. Може бути на п’ять відсотків нижча, може бути – на десять. Залежно від категорії товару. Такі цифри є (якщо говорити взагалі)”.

“І навіть, якщо ціна буде такою ж, як уроздріб, але людині невигідно їздити по всьому місту і порівнювати ціни, простіше замовити в одному місці. Замовити, придбати і привезти. Порівнювати ціни в інтернеті набагато простіше, ніж порівнювати ціни у торгівельних точках”, – додає він.

Киянин Євген – власник інтернет-крамниці, торгує канцелярським приладдям. Основні його покупці – це студенти. За словами Євгена, віртуальний магазин для нього швидше хобі, ніж прибутковий бізнес.

“У мене на сайті можна платити карткою – це система, пов’язана з банком, або кур’єру можна віддати гроші готівкою. Частіше оплачують покупки готівкою. Бо не всі люди довіряють зараз інтернет-магазинам. Тому хочуть спочатку товар побачити – перед тим, як мати якісь фінансові зобов’язання”, – каже Євген.

Харків’янин Степан – завзятий інтернет-покупець і не боїться оплачувати товари карткою. Останньою масштабною покупкою із закордонного сайту став кайт (це повітряний змій, за допомогою якого можна пересуватися по воді) та дошка для кайтингу.

Але віртуальний шопінг цікавить його не лише заради спортивного інвентарю. Степан – активний учасник інтернет-аукціонів, де можна придбати різні речі за дуже низькими цінами.

“Я бачу лише плюси. Не треба ходити в магазин, не витрачаєш час. Просто, якщо тебе товар влаштовує, ти його купуєш. Крім того, тобі ще дається 2 тижні – ти можеш повернути товар, якщо він не підходить. Тим більше класно купувати за кордоном, адже там є товари, яких в Україні або зовсім немає, або які продаються тут за шаленим цінами”.

Щоб не боятися за свій картковий рахунок, Степан користується системою PayPal, яка слідкує за будь-якими операціями з рахунку і не дає змогу шахраям скористуватися ним.

Натомість киянка Ірина не хоче купувати товари через інтернет. На її думку, відсоток браку в них є набагато вищим, ніж у звичайних магазинах: “Я негативно ставлюся до інтернет-шопінгу, оскільки не можна оцінити якість товару, побачити, як він виглядає. Я краще переплачу, але все побачу і помацаю”.

Захист прав у мережі

Якщо до звичайного магазину ображений покупець може звернутися зі скаргою, то онлайн крамниці часто залишаються невидимими для споживацького ока: мають на сайті лише телефони, зазначає Людмила Розумнюк, начальник відділу Головного управління з питань захисту прав споживачів у місті Києві.

“Ці магазини не хочуть виконувати статтю 9 закону “Про захист прав споживачів”. Це стосується придбання товару, для обміну якого закон відводить вам 14 днів. Часто магазини категорично відмовляються приймати цей товар назад”, – зауважує Розумнюк.

Купуючи в інтернет-магазині, треба звертати увагу на реквізити свідоцтва державної реєстрації підприємця-власника магазину. Це не завадить на той випадок, якщо товар виявиться бракованим і доведеться вимагати заміни або повернення грошей. Також вимагайте сертифікат якості. Крім цього, на сайті магазину має бути адреса його розташування і телефони.

Между прочим…

Покупки в интернете – как обойти подводные камни

Крупнейший в мире интернет-аукцион eBay запустил в России “систему международного шопинга” eBay International Market (eIM). Всевозможные товары, недоступные в Украине или представленные здесь намного дороже, стали еще ближе

Через сайт доступны лоты со всего мира, цены пересчитываются в рубли, пользователи могут покупать, однако не могут выставлять свои лоты. Всем желающим купить что-нибудь эдакое предлагаем ознакомиться с некоторыми подводными камнями интернет-покупок за рубежом.

Приготовления перед выходом на рынок

Прежде чем пуститься во все тяжкие, запомните магические слова “200 евро и 50 кг”. Если ваш заказ будет дороже 200 евро или тяжелее 50 кг, будьте готовы к тому, что на украинской таможне вас попросят раскошелиться еще на 44% (пошлина плюс НДС).

Не пытайтесь перехитрить таможню, отправив заказы из одного магазина разными посылками под 200 евро.

Когда от одного отправителя на имя одного получателя одновременно придут несколько посылок, на таможне их с радостью объединят и оформят по полной программе.

Лучше постарайтесь сделать так, чтобы ваши заказы приходили в Украину с достаточной разницей во времени. 

Выход в открытый космос

Перед началом покупок на интернет-аукционах необходимо создать счет на PayPal.com. Именно через эту платежную систему, своеобразный буфер безопасности между покупателем и продавцом, проводятся расчеты на eBay.

Если какой-нибудь продавец предложит вам расплатиться карточкой напрямую, а не через систему PayPal, лучше воздержитесь от такой покупки – советуют шоперы на професииональных лекциях о покупках онлайн. При платежах через PayPal продавец не видит данных вашей карточки, что повышает вашу безопасность.

Будьте внимательны при написании адреса сайта: никаких вариаций или схожего по звучанию написания, иначе вы рискуете остаться с пустым счетом в банке – мошенники не спят.

Следующий шаг – регистрация на аукционе или любом другом интернет-магазине. После этого самое важное – обуздать свое дикое желание купить все и сразу.

Пускаясь в погоню за заветным опционом, определите максимально приемлемую цену, которую готовы предложить. Когда страсти утихнут, вы можете обнаружить, что здорово переплатили.

Более того, не всегда желаемую вещь можно купить дешевле только на аукционе. Часто американские сайты устраивают распродажи, где скидки намного привлекательнее цен аукционов.

Зачастую в таких случаях предполагается доставка только в пределах страны. Но это ограничение вполне преодолимо. Существуют службы, которые за отдельную плату предоставят вам услугу заказа на местный адрес, а потом переправят вашу посылку любой выбранной вами службой доставки. Люди, часто совершающие покупки в Штатах, рекомендуют службу Shipito.

Проверка продавца – как не прогадать

В первую очередь следует обратить внимание на рейтинг продавца – чем выше, тем лучше. Положительных отзывов должно быть 100% – это не шутка. Ну, может, 99,9%.

Представьте, что количество людей, имевших дело с продавцом – 1000. 1% от 1000 – 10 человек, этого предостаточно, поэтому 99% довольных покупателей – это уже плохо.

Страна продавца – также момент не маловажный. Если вы надеетесь купить оригинальные туфли Christian Loubutien у продавца из Китая, то, простите, кто вам лекарь. И пусть не вводит вас в заблуждение китаец или таиландец, торгующий по дешевке из Канады или США – никакого расизма, исключительно советы людей, имеющих опыт.

Также не мечтайте приобрести заведомо дорогую вещь за копейки – за жадность приходится платить дважды.

Кроме того, обратите внимание, чем человек торговал раньше. Если он торговал исключительно дешевой посудой или коврами, а теперь вдруг предлагает дорогие очки – это должно насторожить.

Да, и посмотрите, принимает ли продавец платежи через систему PayPal.

Проверка товара – кот без мешка

Нет фото – нет покупки. Возьмите за правило не рассматривать предложения без изображений – это сродни покупке кота в мешке. Если получите не то, что ожидали, пенять сможете только на себя.

Не стоит связываться и с продавцами, которые в принципе не указывают состояние лота: пользованный, новый, улучшенный. Не берите, когда вам предлагают “как есть” – как есть, так и получите.

А если решите что-либо уточнять по поводу товара до момента покупки или уже после – делайте это через почту на eBay. В случае каких-либо недоразумений ваша переписка будет лучшим доказательством.

Доставка – как сэкономить

Забудьте о службах, которые пришли вам на ум в первую очередь – UPS, DHL, TNT, FedEx – так советуют люди, для которых онлайн-заказы из-за границы – это уже стиль жизни. Знакомьтесь: государственные службы EMS, Royal mail, USPS и родная “Укрпошта”.

Для наглядности обратимся к уже упоминаемой службе Shipito. Допустим, мы хотим доставить в Украину товар весом 2 кг, его стоимость 200$, габариты – 15/15/25 см. Разница за доставку достигает 66$ – почти в три раза.

 

Но! Не прельщайтесь самой низкой ценой за доставку от Shipito – в ней нет страховки! Если вы заказали что-то несущественное, что могут толкать, бросать или потерять, тогда конечно – “зачем платить больше”. Но если вы все же хотите подержать в руках заказанную вещь в сохранном состоянии, лучше заплатить чуть больше и спать спокойно.

P.S. Последний совет – непосредственно для тех, кто захочет торговаться на российском eBay. Ваша задача – избежать двойной конвертации. К примеру, у вас карточка гривневая, покупка в рублях, а конвертация может быть через доллар или евро! Оформляя карточку, не поленитесь уточнить в банке эту деталь. Иначе после конвертации гривна-доллар/евро-рубль присмотренный вами лот может показаться уже не таким привлекательным. Удачных вам покупок!

Джерело: life.pravda.com.ua