Ви і ваша кар’єра можете відчувати себе в безпеці, якщо ви тримаєтеся вище порожньої балаканини.
Проте на практиці виявляється корисним вміти відрізняти нешкідливу балаканину від серйозного звинувачення. Це знання допомагає не стати заручником офісної плітки, а іноді в потрібний момент використовувати її в своїх інтересах.
Деякі прирівнюють офісні плітки до насильства. Ця думка може здатися радикальною, але чутки дійсно мають здатність руйнувати життя людей.
Плітка породжує недовіру і ненависть серед співробітників, погіршуючи не тільки обстановку всередині колективу, але і знижуючи продуктивність.
Від плітки до наклепу
Визначити, коли офісна плітка перестає бути нею і стає наклепом, складно. Кримінальний кодекс відносить наклеп до злочинів проти волі, честі та гідності особистості. Вас обмовили, якщо:
1. Поширили про вас неправдиві відомості, що мають наклепницький характер;
2. Недоброзичливець зробив це з прямим умислом, свідомо знаючи, що повідомляє факти, які не мають місце в реальності.
Про вас поширили неправдиві відомості? Не поступайтеся пліткарям і зверніться до суду.
У випадку, якщо ви доведете винність злочинця, він буде покараний штрафом у розмірі від п’ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці або виправними роботами на строк до одного року.
Тримайтеся осторонь
Ви і ваша кар’єра можете відчувати себе в безпеці, якщо ви тримаєтеся вище порожньої балаканини. Але на практиці сумлінно дотримуватися цієї поради не так уже й легко, особливо якщо ви просто прийшли пообідати на кухню або подумати про майбутні проекти в курилку і мимоволі виявилися учасником «перетирання кісточок».
Щоб убезпечити свою репутацію, ви повинні ловити ключові слова поганої бесіди і не підтримувати тему, якщо йдться про:
– злочинну діяльность, зловживання службовим становищем, хабарництво;
– алкоголізм чи наркоманію;
– зрадах і нетрадиційних сексуальних уподобаннях;
– здоров’я;
-негативну оцінку якості праці.
Врахуйте, що теми з цього списку не просто не можна голосно обговорювати серед колег, їх взагалі не можна піднімати ні за яких умов! Пам’ятайте, що ображений може з легкістю скласти якусь небилицю про вас або почати судовий процес.
Примусьте плітки працювати на вас
Слід побоюватися пліток і не ставати їх учасником ні за яких обставин, проте є одне виключення. По суті, чутки — це новини компанії, які іноді є важливою інформацією. І якщо бути обережним, можна дізнатися дещо корисне. Наприклад:
— про компанію. Використовуйте офісну плітку, щоб дізнатися про майбутні проекти компанії, які могли б зацікавити вас.
— про керівника. Дізнайтеся щось корисне про начальника, його характер, щоб за необхідності знати, який підхід до нього потрібен.
— про ваші досягнення. Скористайтеся пліткою, щоб ненав’язливо розповісти про ваші професійні якості, і ця інформація дійде до потрібної людини. Тільки робіть це акуратно, щоб колеги не вважали, що ви вихваляєтесь.
Не станьте жертвою
У плітки існує безліч способів завдати вам страждання. Ви навіть можете не бути прямим предметом плітки, але одного разу, вступивши на її територію, підтримавши погану розмову своїх колег, ви відчуєте, що вплив плітки поширився і на вас, руйнівно позначився на вашій кар’єрі й особистому житті.
А якщо ви обговорюєте своїх колег по електронній пошті, то вважайте, ви йдете по лезу бритви — безглуздо думати, що ваша переписка конфіденційна і її ніхто не читає. Повірте, служба безпеки і HR-менеджер вже в курсі, чим ви займаєтеся в обідню перерву.
Впасти жертвою офісної плітки легко, тому завжди контролюйте те, що ви розповідаєте про себе і своє особисте життя колегам. Намагайтеся не розводитися про те, яку обручку подарував вам молодий коханець або як весело ви танцювали на барній стійці в цей уїк-енд.
Пам’ятайте, всі ці відомості можуть бути використані проти вас, тому будьте професійні у всіх розмовах. Якщо вам повідомили якусь останню свіжу плітку, діліть її на троє, незалежно від джерела.
Чутки мають особливість обростати новими фактами, тому поки інформація дійде до вас, секретарка найімовірніше стане коханкою начальника.