...
Реєструйся

ЗАРПЛАТУ СУДДІВ ВИРІШИЛИ ПІДНЯТИ В П’ЯТЬ РАЗІВ


Детища президента потихоньку запускаются в реальную жизнь. Дітища президента потихеньку запускаються в реальне життя.Так, внесений Віктором Януковичем законопроект «Про судоустрій та статус суддів» вже був проголосований у Верховній Раді в першому читанні.

Документ передбачає значне збільшення зарплати українських суддів – таким чином держава хоче простимулювати їхню добропорядність і відвернути від хабарів. За підвищення платні служителі Феміди, звичайно, скажуть велике спасибі, але що змусить їх відмовитися від улюбленого хабара?

Якщо закон ухвалять у другому читанні, посадовий оклад судді місцевого суду дорівнюватиме 15 мінімальним заробітним платам (а це приблизно 13 тис. грн). Посадові оклади інших суддів планується встановити пропорційно посадовому окладу судді місцевого суду.Це нововведення, звісно, коштуватиме чималих додаткових витрат нашої скарбниці.

За зарплату судді розплатяться деклараціями про витрати
У деяких суддів зарплата збільшиться в п’ять разів, – наголошує голова комітету ВР з правосуддя Сергій Ківалов. – Звичайно, це значне навантаження на бюджет – ми підрахували, що в рік буде йти близько 23 млн грн. Але ж дешеві рішення судді дорого обходяться суспільству …

Слід сказати, що зараз в Україні дуже великий розрив між розміром платні судді першої інстанції і судді касаційної інстанції – так, у райсуді чиновник отримує 3,5-4 тис., а у Верховному – раз в 30 більше. Цю нерівність реформа обіцяє згладити та одночасно вирішити проблему виділення коштів. За словами Ківалова, керівникам спеціалізованих судів зараз нерідко доводиться ходити на уклін центральним органам влади, щоб їм видали зарплату, а виділяється лише 70% необхідної суми. Новий суддя стане «максимально незалежним, але контрольованим»: проект закону зобов’яже його щорічно подавати в Державну судову адміністрацію декларацію про доходи й витрати.

Пам’ятаю, кілька років тому один суддя на честь свого ювілею на один лише феєрверк витратив $ 120 тис. Після вступу в силу цього закону за таку разову витрату, що перевищує розмір окладу, його примусять відзвітувати, – говорить “регіонал”. – До комітету надходить інформація, що середненький хабар судді Дніпровського району Києва сягає $ 3000, а бувають і мільйонні «подарунки». Запитайте будь-якого бізнесмена, який бував у суді, він підтвердить.

Крім того, члени родини суддів теж будуть зобов’язані декларувати доходи, – розповідає народний депутат і юрист Валерій Писаренко. – І будь-який сигнал про те, що суддя катається на власній яхті, тобто явно живе не по кишені, буде розглянуто відповідними органами. На практиці нова система була апробована вже на минулому засіданні парламенту, коли суддя Бачун, по 10 разів за рік відпочивав за кордоном і що літав чартерними рейсами, був звільнений.

Пишіть скаргу на суддю

Але декларації – не єдине нововведення. Крім того, вводиться спрощений порядок затримання або арешту судді, обраного безстроково. Суддю можуть взяти під арешт відразу ж після подання генпрокурора, за яке проголосує Рада на найближчому пленарному засіданні.

– Процедура притягнення до відповідальності змінена повністю – тепер суддя, викритий у порушенні присяги, може бути звільнений з посади, яку обіймає, за дві секунди, – говорить Писаренко. – Зараз будь-який українець, який зіткнувся з корупцією в судовій системі, може написати скаргу до Вищої кваліфікаційної комісії, буде викликаний на її засідання і зможе спостерігати весь розгляд.
Сергій Ківалов розповів, що днями робив доповідь у Венеціанській комісії з реформи, і там, за його словами, «залишилися задоволені»нововведеннями.

На сьогодні 13 тис. грн, гадаю, цілком адекватний рівень зарплати для судді, щоб він відчував відповідальність за свої дії і ставився до роботи сумлінно, – солідарний з ним Писаренко.

Як запрацює система на практиці, вже скоро дізнається будь-який шукач справедливості в українських судах. А поки що, за даними досліджень Research & Branding Group, рідній судової влади не довіряють 64% українців.