...
Реєструйся

Журнал «КАДРОВИК.UA» № 10, 2021

✔ КАЛЕНДАР КАДРОВИКА
✔ МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА
✔ ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ

  • Оксана Каманова. Обідня перерва внутрішньому суміснику

Працівник працює за внутрішнім сумісництвом. Як йому встановити обідню перерву?

 

  • Лариса Красовська. Відрядження працівника, що працює з неповним робочим часом: як табелювати

На підприємстві у зв’язку з виробничою потребою було змінено графік роботи з 5-денного на 3-денний робочий тиждень з одночасним зменшенням робочого часу з 8 до 4 годин на день. Було вирішено тимчасово (строком на 3 місяці) установити:

  • робочі дні — понеділок — середа з 09.00 до 13.00;
  • неробочі дні — четвер, п’ятниця.

Працівника за наказом керівника підприємства направлено у відрядження до іншої області на 3 дні (з четверга 12.08.2021 до суботи 14.08.2021).

Є квитки на потяг, де зазначено час перебування в дорозі (туди — 8 год. 45 хв., назад —9 год. 17 хв.). Виплачено аванс на відрядження згідно з положенням, затвердженим на підприємстві.

Після повернення з відрядження працівник надав до бухгалтерії квитки і посвідчення про відрядження, що підтверджує прибуття та вибуття.

Коли відділ кадрів приніс на затвердження Табель, у ньому взагалі не були позначені дні відрядження працівника (з 12.08.2021до 14.08.2021).

У відділі кадрів це пояснили тим, що за новим графіком роботи ці дні на підприємстві є неробочими. Після зауваження було надано новий Табель, де дні відрядження позначено «4 р», що означає «4 робочих години».

Яка позначка має стояти в Табелі?

 

ПРАКТИКА КАДРОВИКА

  • Наталія Ковригаю КЕП: що це таке і навіщо він кадровикові

— Для чого потрібен КЕП кадровикові?
— Який алгоритм отримання КЕП?
— Якими нормативно-правовими актами регулюються відносини, що пов’язані з наданням електронних довірчих послуг та з електронною ідентифікацією?

 

  • Галина Білоткач. Запитання гарячої лінії

— Працівникові встановлено підгрупу Б І групи інвалідності. У висновку МСЕК та ІПР передбачено можливість роботи вдома. Чи обов’язково звільняти такого працівника і за якою статтею? Чи повинен працівник подавати заяву про звільнення?
— На підприємстві було перенесено робочий день з понеділка 23 серпня на суботу 28 серпня. Чи повинні були працювати 28 серпня працівники, які 23 серпня перебували у щорічній відпустці?
— З якої дати потрібно звільнити в порядку переведення на інше підприємство (відбувається реорганізація підприємства) працівницю, яка перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами?
— У яких випадках з працівником можна укласти трудовий договір тимчасового характеру і які особливості укладення трудових договорів з тимчасовими працівниками?
— За скільки днів роботодавець повинен виплатити працівникові заробітну плату за відпустку у зв’язку з навчанням? Чи можна у разі виробничої потреби залучати працівника до роботи під час такої відпустки? Чи продовжується відпустка у зв’язку з навчанням на святкові й неробочі дні?
— Який порядок надання відпустки при народженні дитини та отримання додаткової відпустки «на дітей» одним із батьків?
— Коли потрібно звільнити працівника у зв’язку зі скороченням штату (п. 1 ст. 40 КЗпП), якщо в період такого скорочення він продовжує хворіти?
— Чи можна надати додаткову відпустку учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у робочих днях, як це передбачено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»?
— Які періоди зараховуються до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку?
— Чи обов’язково вести 2 табелі обліку використання робочого часу на місяць для розрахунку заробітної плати працівників?
— За який рік надається додаткова відпустка учасникам АТО — календарний чи робочий?
— Чи обов’язково встановлювати випробування при прийнятті на роботу?
— Чи можна надати працівниці відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку на підставі звичайної довідки, засвідченої лікарем?

 

МЕНЕДЖМЕНТ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ

  • Станіслав Соломонов. Табельний облік робочого часу за відрядної системи оплати праці

 

КАДРОВИЙ ПРОФІЛЬ

  • Олександр Клименко. Виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника

Менеджер з оформлення митних декларацій іде у щорічну відпустку. Чи може його заміняти начальник відділу виробництва та постачання? Якщо так, то чи потрібно видавати наказ і провадити відповідну доплату? Якщо ні — то чим це обґрунтовується?

Виконання працівником одночасно своїх і «чужих» обов’язків.

 

СУЧАСНЕ ДІЛОВОДСТВО

  • Вікторія Ліпчанська. Нововведення для кадрового наказу за ДСТУ 4163:2020

Вимоги до оформлення документів

 

  • Олена Загорецька. Написання прізвищ за новим ДСТУ 4163:2020

— Який орган відповідає за видання і розповсюдження стандартів?
— Чи обов’язково усім юридичним особам дотримуватися вимог ДСТУ 4163:2020?

 

НЕСТАНДАРТНІ КАДРОВІ СИТУАЦІЇ

  • Ольга Стахів. Прийняття на роботу в період тимчасової непрацездатності

Працівник звільнився за власним бажанням під час тимчасової непрацездатності. Чи можна прийняти його на роботу, якщо він ще перебуває на «лікарняному»? Які можуть виникнути ризики для підприємства у разі працевлаштування такої особи?

 

МОБІЛІЗАЦІЙНА ПІДГОТОВКА

  • Юрій Васильєв. Військовий облік на підприємстві: актуальні запитання

— Чи порушує законодавство працівник (призовник або військовозобов’язаний), якщо його місце проживання зареєстровано в іншому регіоні, а за фактичним місцем проживання на військовий облік він не став?
— Під час прийняття на роботу з’ясувалося, що військово-обліковий документ не відповідає законодавству, а саме пункту 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військово-зобов’язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 року № 921. Чи можна в такій ситуації прийняти особу на роботу?
— На роботу приймають за контрактом студента закладу вищої освіти. Чи потрібно повідомляти про це військовий комісаріат (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки)?
— Чи порушує законодавство призовник у разі, коли він відмовляється отримувати повістку на робочому місці, якщо термін явки у військовий комісаріат (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) — 1 год.?

 

КОРИСНИЙ ДОКУМЕНТ

  • Виконання працівником військового обов’язку: документальне оформлення

 

РОБОЧИЙ ЧАС

  • Станіслав Соломонов. Відхилення від норми годин за підсумованого обліку робочого часу у зв’язку зі зміною режиму роботи

Працівникам, які працювали з підсумованим обліком робочого часу (річний обліковий період), змінюють режим роботи на 3-денний робочий тиждень з 8-годинними робочими днями. Як визначити тривалість надурочних робіт за підсумованого обліку робочого часу при такій зміні режиму роботи?

— Надурочні роботи
— Недопрацювання
— Зміни режиму роботи
— Регулювання обліку й оплати надурочних робіт в колективному договорі
— Вирішення практичних ситуацій з перепрацюваннями у разі зміни режиму роботи

 

ТРУДОВІ СПОРИ

  • Лариса Сидорова. Щодо правомірності відсторонення від роботи працівника, який не пройшов медичного огляду

— Хто зобов’язаний організовувати проведення медичних оглядів працівників?
— Чи може роботодавець відсторонити працівника від роботи, якщо той неповністю пройшов медичний огляд?
— Чи зберігається за працівником середня заробітна плата у разі відсторонення його від роботи?

Працівника, який не пройшов в установленому порядку медичного огляду, було відсторонено від роботи. Чи правомірні дії роботодавця — дізнаємося, розглянувши постанову Верховного Суду від 25 листопада 2020 року у справі за № 643/4968/18.

 

КАДРОТЕКА

  • Норма тривалості робочого часу на 2022 рік

 

ІНФОТЕКА

  • Нове державне свято та святковий день у 2022 році
  • Інтервали між символами: розріджений та ущільнений

 

КАДРОКОНСПЕКТ

  • Табель обліку використання робочого часу: умовні позначення

Придбати