...
Реєструйся

Журнал «КАДРОВИК.UA» № 11, 2020

КАЛЕНДАР КАДРОВИКА 

МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА 

ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ
Ольга Тараканова
Як невиплата заробітної плати впливає на розмір допомоги по безробіттю
Працівникові перед звільненням пів року не виплачували заробітну плату. Виплатили лише після звільнення. Чи буде зараховано стаж для нарахування допомоги по безробіттю?

Тетяна Жакун
Повноваження міської ради припиняються: на якій підставі потрібно звільнити заступників голови і секретаря?
У міській раді працює 3 заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючий справами виконавчого комітету міської ради. Із них лише 2 заступники голови входять до складу виконавчого комітету. У жовтні 2020 року повноваження міського голови та міської ради припиняються. Відповідно до законодавства буде сформовано і новий склад виконавчого комітету. На якій підставі потрібно звільнити заступника міського голови та керуючого справами, які не є членами виконавчого комітету? Чи має міська рада ухвалювати відповідні рішення у разі обрання чинного міського голови на новий строк? Які дії кадрової служби щодо заступників міського голови, якщо міський голова має намір залишити їх у своїй команді на наступний строк?

Селищна громада приєдналася до міської територіальної громади: коли звільняти працівників селищної ради?
Наприкінці лютого 2020 року до міської територіальної громади приєдналася селищна громада зі своїм затвердженим бюджетом на поточний рік. Одночасно було встановлено, що міська рада є правонаступником усього майна, прав та обов’язків селищної ради, а її повноваження поширюються на територію селища. З метою виконання бюджету на 2020 рік у селищній раді залишилося працювати 9 працівників. 25 жовтня 2020 року на території об’єднаної територіальної громади проведено місцеві вибори. Коли потрібно вивільнити працівників селищної ради — 25 жовтня (після виборів) чи 31 грудня 2020 року (після виконання бюджету селища)?

КАДРОВІ НЕСПОДІВАНКИ
Лариса Красовська
Пільги та компенсації для розлученої жінки, яка має дітей
• Хто така одинока мати?
• На які пільги та гарантії має право розлучена жінка з дітьми?
• Які документи дають право на отримання пільг та гарантій у сфері праці?

Євгеній Баштецький
Соціальна відпустка одинокій матері: коли надати, а коли відмовити?
Працівниця подала роботодавцеві на розгляд заяву щодо надання їй соціальної відпустки як одинокій матері, додавши до заяви лише копію свідоцтва про народження дитини та копію рішення суду про розірвання шлюбу. Чи можна відмовити працівниці у наданні соціальної відпустки?

ПРАКТИКА КАДРОВИКА
Галина Білоткач
Запитання гарячої лінії
Чи мають право на щорічну відпустку особи, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовим договором, та фізичні особи — підприємці?

Якої тривалості має право отримати відпустку без збереження заробітної плати працівник — особа з інвалідністю ІІ групи?

Чи встановлено законодавством обмеження щодо періоду, на який може видаватися «лікарняний» працівникові — особі з інвалідністю ІІ групи?

Чи потрібно видавати наказ про проведення відрахування із заробітної плати працівника за 1 календарний день щорічної основної відпустки у разі його звільнення до закінчення робочого року, за який він уже одержав відпустку повної тривалості?

Чи зобов’язана працівниця відпрацювати 2 тижні у разі звільнення за власним бажанням, якщо вона має дитину віком 20 років?

Як діяти роботодавцеві у разі, коли працівник відмовляється ознайомлюватися з наказом про зміни в організації виробництва і праці та, відповідно, надавати згоду на роботу в нових умовах?

За які відпустки працівникам не виплачується грошова компенсація при звільненні?

Як обчислюється стаж роботи, що дає право на щорічну основну відпустку?

Чи обов’язкова наявність на підприємстві посадових (робочих) інструкцій?

Працівник був прийнятий на роботу за строковим трудовим договором, а після закінчення строку його дії — переведений на іншу роботу. Чи можна встановити такому працівникові випробування?

НАДЗВИЧАЙНІ КАДРОВІ СИТУАЦІЇ
Оксана Каманова
Догляд за хворим членом сім’ї: трудові гарантії для працівника
• Як працівникові отримати допомогу по догляду за хворим членом сім’ї та за хворою дитиною?
• Чи може роботодавець установити працівникові неповний робочий час у зв’язку із доглядом за хворим членом сім’ї? 
• Які правила запровадження працівникам, що здійснюють догляд за хворим членом сім’ї, дистанційної роботи та ГРРЧ?
• Яку відпустку можна надати працівникові для догляду за хворим членом сім’ї?

КАДРОВИЙ ПРОФІЛЬ
Олександр Клименко
Посади заступників генерального директора і медичного директора: формуємо штати закладу охорони здоров’я
Заклад охорони здоров’я формує штатний розпис. Які заступники можуть бути в медичного директора? Чи може бути заступник у генерального директора?

Сергій Кравцов
Хто може бути керівником медичного закладу?
На засіданні обласної ради не було ухвалено рішення про заміну посади головного лікаря на директора комунального підприємства закладу охорони здоров’я, тому обласна рада вирішила укласти контракт із 21 серпня 2020 року до 20 серпня 2025 року з головним лікарем. Чи правомірно це, якщо такої назви посади, як «Головний лікар» у Класифікаторі професій уже нема?

Микола Бойко
Сумісництво головного лікаря за посадою начальника відділення: чи можливо?
Головний лікар закладу охорони здоров’я (комунальне підприємство) працює за сумісництвом (0,5 ставки) на посаді лікаря-хірурга хірургічного відділення. Чи має він право виконувати обо в’язки завідувача цього відділення на безоплатній основі — чи може він працювати на 0,5 ставки за сумісництвом лікарем-хірургом хірургічного відділення з виконанням обов’язків завідувача хірургічного відділення на безоплатній основі. Чи не буде це порушенням?

Євгеній Баштецький
Присвоєння класу водіям та встановлення надбавки за класність — право роботодавця чи його обов’язок?
На підприємстві є водії автотранспортних засобів. Чи обов’язково присвоювати їм класи і встановлювати надбавки за класність? Чи зберігається класність, присвоєна водієві на попередньому місці роботи?

НОТАТКИ РОБОТОДАВЦЯ
Микола Бойко
Як відкрити на підприємстві медичний кабінет і їдальню?
Підприємство, яке займається будівництвом, хоче відкрити медичний кабінет та їдальню. Як правильно внести до штатного розпису відповідні посади? Чи потрібно вносити змінити до статуту підприємства?

ЛОКАЛЬНИЙ АКТ РОБОТОДАВЦЯ
Положення про порядок дій кадрової служби та інших структурних підрозділів підприємства у разі відсутності працівника на роботі, у т. ч. прогулу без поважних причин

КЕЙСИ ВІД ФАХІВЦЯ
Станіслав Соломонов
Підсумований облік робочого часу: оплата перепрацювань і недопрацювань (нормативне регулювання і документування)
КЕЙС № 1. Як правильно визначати перепрацювання при підсумованому обліку робочого часу для проведення їх оплати?
КЕЙС № 2. Як правильно визначати недопрацювання при підсумованому обліку робочого часу і в якому випадку їх оплачувати?
КЕЙС № 3. Як на локальному рівні регулюються питання обліку та оплати надурочних робіт і недопрацювань з вини роботодавця?
КЕЙС № 4. Як документується оплата надурочних робіт і недопрацювань з вини роботодавця?

ІНФОТЕКА
Перевірки роботодавців центрами зайнятості: хто та що перевірятиме? 
Чому це важливо: на початку карантину постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 306 ( далі  — Постанова № 306) було затверджено Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Наразі центри зайнятості розпочали перевірки роботодавців щодо виплати допомоги по частковому безробіттю.

КАДРОКОНСПЕКТ
Тимчасові та сезонні працівники
Працевлаштування осіб з інвалідністю: про норматив