...
Реєструйся

Булінг — у школі, а мобінг— на роботі


Народні депутати пропонують ввести відповідальність за мобінг (цькування) на робочому місці. Відповідний законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії мобінгу» зареєстрований у ВР за № 10118.

Згідно із статтею 173-5, якою пропонується доповнити КпАП, мобінг — це діяння учасників трудових відносин, які полягають у психологічному, фізичному, економічному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно працівника, або ж самим працівником стосовно інших учасників трудових відносин з метою приниження їх людської гідності за певними ознаками, створення стосовно них напруженої, ворожої, образливої атмосфери та примушування учасника трудових відносин до зміни місця роботи.

В Законі «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 6 вересня 2012 року № 5207-VI планують визначити такі типові ознаки моббінгу:

  • систематичність (повторюваність) діяння;
  • наявність сторін — кривдник, потерпілий (жертва мобінгу), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи.

Протоколи про вчинення мобінгу складатимуть поліцейські, а справи про такі правопорушення розглядатимуться у суді.

За мобінг пропонується накладати штраф від 50 до 100 нмдг (850–1700 грн.) або громадські роботи строком від 20 до 40 годин.

Також можуть призначити ще більший розмір штрафу — від 100 до 200 нмдг (1700–3400 грн.) або ж громадські роботи на від 40 до 60 годин:

  • за повторне протягом року вчинення мобінгу,
  • якщо цькування здійснювалось групою осіб;
  • якщо мобінг заподіяв шкоду психічному або фізичному здоров’ю учасника трудових відносин.

Що стосується відповідальності власників підприємства, установи організації — за вчинений ними мобінг стосовно працівника їм загрожуватиме штраф від 100 до 200 нмдг або громадські роботи від 40 до 60 годин.

Крім того, роботодавці нестимуть відповідальність за неповідомлення уповноважених підрозділів Нацполіції про випадки мобінгу учасника трудових відносин. За таке правоворушення будуть штрафувати від 50 до 100 нмдг або призначати виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20 процентів заробітку.

Нагадаємо, нещодавно набув чинності «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» 18 грудня 2018 року № 2657-VIII. Судами уже винесено перші рішення про притягнення до відповідальності за цькування учасників освітнього процесу.

Видання для кадровиків Журнали реєстрації

Матеріали до теми


Виробнича практика учня: що каже ДПС про повідомлення?
Для проходження виробничої практики слухачами професійно-технічних закладів (далі – ПТНЗ) ці заклади освіти укладають відповідні договори із підприємствами, установами та ...
Використання ШІ та цифрових інструментів в системі управління охороною праці в Україні
В умовах війни українські підприємства змушені адаптуватися до нових реалій, впроваджуючи сучасні інструменти для збереження життя та здоров’я працівників. Від ...
Медичні протипоказання: коли працівник може бути відсторонений без збереження зарплати
Якщо працівник не може виконувати свої обов’язки через стан здоров’я, роботодавець має право відсторонити його від роботи на підставі медичних ...
Комплексні заходи з охорони праці: з чого почати і як не забути головне
Комплексні заходи з охорони праці – це заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення наявного ...