Реєструйся

Булінг — у школі, а мобінг— на роботі


Народні депутати пропонують ввести відповідальність за мобінг (цькування) на робочому місці. Відповідний законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії мобінгу» зареєстрований у ВР за № 10118.

Згідно із статтею 173-5, якою пропонується доповнити КпАП, мобінг — це діяння учасників трудових відносин, які полягають у психологічному, фізичному, економічному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно працівника, або ж самим працівником стосовно інших учасників трудових відносин з метою приниження їх людської гідності за певними ознаками, створення стосовно них напруженої, ворожої, образливої атмосфери та примушування учасника трудових відносин до зміни місця роботи.

В Законі «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 6 вересня 2012 року № 5207-VI планують визначити такі типові ознаки моббінгу:

  • систематичність (повторюваність) діяння;
  • наявність сторін — кривдник, потерпілий (жертва мобінгу), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи.

Протоколи про вчинення мобінгу складатимуть поліцейські, а справи про такі правопорушення розглядатимуться у суді.

За мобінг пропонується накладати штраф від 50 до 100 нмдг (850–1700 грн.) або громадські роботи строком від 20 до 40 годин.

Також можуть призначити ще більший розмір штрафу — від 100 до 200 нмдг (1700–3400 грн.) або ж громадські роботи на від 40 до 60 годин:

  • за повторне протягом року вчинення мобінгу,
  • якщо цькування здійснювалось групою осіб;
  • якщо мобінг заподіяв шкоду психічному або фізичному здоров’ю учасника трудових відносин.

Що стосується відповідальності власників підприємства, установи організації — за вчинений ними мобінг стосовно працівника їм загрожуватиме штраф від 100 до 200 нмдг або громадські роботи від 40 до 60 годин.

Крім того, роботодавці нестимуть відповідальність за неповідомлення уповноважених підрозділів Нацполіції про випадки мобінгу учасника трудових відносин. За таке правоворушення будуть штрафувати від 50 до 100 нмдг або призначати виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20 процентів заробітку.

Нагадаємо, нещодавно набув чинності «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» 18 грудня 2018 року № 2657-VIII. Судами уже винесено перші рішення про притягнення до відповідальності за цькування учасників освітнього процесу.

Видання для кадровиків Журнали реєстрації

Матеріали до теми


Заборони для персоналу підприємства під час раптового відключення електроенергії: відповідь із посібника
Наразі чимало підприємств не можуть функціонувати в ефективному режимі через перебої з електропостачанням. У зв’язку із цим пропонуємо переглянути одне ...
Держпраці повідомила про запуск нового розділу «Психосоціальна підтримка на роботі»
Державна служба з питань праці (далі — Держпраці) запустила новий розділ «Психосоціальна підтримка на роботі» на своєму порталі. Тут Держпраці ...