...
Реєструйся

Чи можлива безкоштовна видача молока або інших рівноцінних харчових продуктів, якщо це атестацією не встановлено, оскільки умови праці допустимі?


Згідно зі статтею 166 КЗпП та статтею 7 Закону України «Про охорону праці» молоко або інші рівноцінні харчові продукти надаються працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці. Віднесення робочих місць працівників до категорії із шкідливими умовами праці здійснюється за результатами атестації робочих місць за умовами праці, проведеної відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442.

За спільним рішенням МОЗ та Мінсоцполітики, на даний час застосовується під час гігієнічної оцінки умов праці працівників, зайнятих на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, для визначення їх права на безплатне забезпечення молоком або іншими рівноцінними харчовими продуктами «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу» затверджена наказом МОЗ від 08.04.2014 № 248.

Умови і характер праці, за яких рівень шкідливих виробничих факторів не перевищує гігієнічних нормативів, вважаються допустимими. Пільги та компенсації, передбачені законодавством за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, працівникам, умови праці яких віднесено до допустимих, не надаються.

Тільки на підставі атестації робочих місць за умовами праці атестаційна комісія за погодженням із профспілковим комітетом складає перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації. Без результатів проведеної атестації робочих місць за умовами праці неможливо встановити, чи є перевищення гранично допустимих рівнів хімічних речовин на робочому місці.

Санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу має провести відповідна лабораторія.

Якщо атестація робочих місць за умовами праці не проведена, працівник не має права на будь-які пільги і компенсації, передбачені законодавством за роботу із шкідливими умовами праці, зокрема і на безоплатне отримання молока або інших рівноцінних харчових продуктів.

Якщо концентрація хімічних речовин на робочому місці не перевищує гранично допустимих концентрацій, безкоштовна видача молока або інших рівноцінних харчових продуктів може проводитися відповідно до частини 3 статті 7 Закону України «Про охорону праці», згідно з якою роботодавець може за свої кошти додатково встановлювати за колективним договором (угодою, трудовим договором) працівникові пільги і компенсації, не передбачені законодавством.

Отже, безоплатна видача молока або інших рівноцінних харчових продуктів у профілактичних цілях можлива, незалежно від концентрації у повітрі робочої зони і тривалості дії шкідливих хімічних речовин, за рахунок власних коштів роботодавця.

Світлана Нагорна, головний державний інспектор сектору експертизи умов праці Управління Держпраці у Рівненській області

Джерело: rv.dsp.gov.ua

Видання для кадровиків Журнали реєстрації

Матеріали до теми


Виробнича практика учня: що каже ДПС про повідомлення?
Для проходження виробничої практики слухачами професійно-технічних закладів (далі – ПТНЗ) ці заклади освіти укладають відповідні договори із підприємствами, установами та ...
Використання ШІ та цифрових інструментів в системі управління охороною праці в Україні
В умовах війни українські підприємства змушені адаптуватися до нових реалій, впроваджуючи сучасні інструменти для збереження життя та здоров’я працівників. Від ...
Медичні протипоказання: коли працівник може бути відсторонений без збереження зарплати
Якщо працівник не може виконувати свої обов’язки через стан здоров’я, роботодавець має право відсторонити його від роботи на підставі медичних ...
Комплексні заходи з охорони праці: з чого почати і як не забути головне
Комплексні заходи з охорони праці – це заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення наявного ...