Трудове законодавство встановлює обмеження для звільнення жінок, які мають дитину віком до трьох років, з ініціативи роботодавця та у зв’язку із закінченням строку трудового договору (ст. 184 КЗпП). Водночас обмежень на звільнення такої жінки за власним бажанням законодавством не встановлено.
Жінка чи інша особа, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, може звільнитися за власним бажанням на загальних засадах відповідно до статті 38 КЗпП (для безстрокового трудового договору) і статті 39 КЗпП (для строкового трудового договору). Водночас особа, яка доглядає за дитиною віком до трьох років, підпадає під поважну причину для звільнення згідно зі статтями 38 або 39 КЗпП (догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку), тож вона не зобов’язана повідомляти роботодавця про звільнення за два тижні. Роботодавець повинен розірвати трудовий договір і звільнити таку особу за її заявою у строк, про який вона просить.
Якщо працівниця не бажає виходити на роботу й хоче звільнитися останнім днем відпустки для догляду за дитиною, то останнім днем такої відпустки є день, коли дитині виповнилося три роки.
Відповідає — Юлія ПАНАСЮК, заступник головного редактора журналу «Довідник кадровика», експерт «гарячої лінії»
Повна відповідь — у вкладенні до журналу «Довідник кадровика» № 8, 2016 «Кадри. Гарячі запитання кадровика»