Поняття «фриланс» означає віддалену роботу за допомогою мережі Інтернет, а поняття «фрилансер» — це вільний працівник (самозайнята особа); позаштатний працівник, що виконує разове замовлення або тимчасову роботу без зарахування до штату підприємства (компанії).
У чинному законодавстві про працю терміни «фриланс» та «фрилансер» не застосовуються.
Про це повідомляє Департамент з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці у листі від 15.05.2008 № 105/13/116-08.
Довідкова інформація. Фрилансер (англ. Freelancer) — вільний працівник. Термін «фрилансер» вперше уживається Вальтером Скоттом в романі «Айвенго» для опису «середньовічного найманого воїна».
Наведемо переваги та недоліки фриланса.
Основні переваги
Для фрилансера:
- незалежність;
- вільний графік роботи;
- можливість працювати вдома;
- можливість самостійно обирати місце роботи і відмовлятися від виконання нецікавих, невигідних проектів;
- можливість самостійно вибирати партнерів, а не підлаштовуватися під сформований колектив.
Для роботодавця:
- можливість платити тільки за виконану роботу, а не за години, проведені на робочому місці;
- можливість залучати фахівців більш високого класу з різних регіонів, а не обмежуватися штатними фахівцями зі свого регіону;
- можливість заощадити на дорогому робочому місці в офісі, немає потреби купувати меблі і техніку для облаштування робочого місця.
Основні недоліки
Для фрилансера:
- потрібно постійно самостійно шукати нові замовлення, що пов’язано з витратами часу, а іноді й з прямими фінансовими витратами;
- високий ризик шахрайства чи інших недобросовісних дій з боку роботодавця, при яких фрилансеру буде непросто довести сам факт наявності договірних відносин (якщо договір укладається в усній формі або через інтернет-ресурси, де неможливо ідентифікувати сторони угоди).
Для роботодавця:
- складніше контролювати процес виконання роботи;
- високий ризик шахрайства чи інших недобросовісних дій з боку фрилансера, особливо віддаленого територіально;
- проблеми захисту конфіденційності та високий ризик витоків закритої інформації.
Зверніть увагу! У Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» немає професійної назви робіт «фрилансер».