...
Реєструйся

Народження дитини — відпустка для членів родини


До Верховної Ради України внесено законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відпустки при народженні дитини», зареєстрований за № 243 від 14 листопада 2019 року. Ініціаторами законопроекту є народні депутати України Чорний Д. С., Поляков А. Е., Нестеренко К. О.

Законопроектом пропонується внести зміни до Кодексу законів про працю України та Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) в частині запровадження нового виду відпустки — відпустки при народженні дитини.

Пропонується, що така відпустка буде тривалістю 14 календарних днів та надаватиметься після народження дитини:

1) чоловіку, дружина якого народила дитину;

2) батьку дитини у разі, якщо він не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, але які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;

3) бабі або діду, або іншому повнолітньому родичеві дитини, який фактично доглядає дитину та матір дитини, якщо мати дитини є одинокою матір’ю.

Відпустка при народжені дитини надається лише одній із зазначених осіб.

На період надання відпустки за працівником зберігатиметься місце роботи (посада) та заробітна плата.

Законопроектом передбачається, що відповідну заяву про надання відпустки роботодавцеві буде подавати працівник із додаванням копії документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини або свідоцтва про народження дитини.

У законопроекті свідомо не зазначається, що мати дитини повинна перебувати у післяпологовій відпустці (як це вказано у статті 25 Закону № 504), оскільки не кожна матір новонародженої дитини є працівником на момент вагітності та пологів — вона може бути приватним підприємцем, не зайнятою особою і т. д. — що обмежить права чоловіка (батька, близького родича) породіллі, яка не працювала на момент вагітності та пологів.

Водночас, з метою недопущення можливих зловживань щодо реалізації права на таку відпустку, у проектом пропонується наділити Кабінет Міністрів України повноваженнями щодо визначення порядку надання відпустки при народженні дитини.

Слід зазначити, що подібні відпустки на сьогодні запроваджені у Фінляндії, Швеції, Франції. Крім того, нещодавно Європейська комісія прийняла ініціативу, яка гарантує декретну відпустку для батька дитини. Так, батько дитини зможе отримати право на декретну відпустку мінімум на 10 робочих днів після народження дитини. Слід звернути увагу, що саме така норма міститься у статті 196 проекту Трудового кодексу України (законопроект № 2410) та статті 196 проект Трудового кодексу України (законопроект № 2410-1).

Ось і постає питання: можливо, щоб не витрачати час на створення купи законопроектів щодо змін старого Кодексу законів про працю України, час подумати про єдине кодифіковане законодавство.