...
Реєструйся

Обов’язок роботодавця – організувати кожному працівнику безпечне робоче місце


Обов’язок роботодавця – організувати та забезпечити кожному працівнику безпечне робоче місце, яке буде задовольняти санітарно-гігієнічним нормам. Але, на жаль, не всі підприємства можуть похвалитися усуненням небезпечних показників. Тому, в разі неможливості забезпечення належних умов праці й наявності шкідливих чинників, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому, роботодавець має попередити про це й нових працівників під час прийняття на роботу, і тих, що вже працюють; мусить намагатися створити максимально безпечні умови праці й компенсувати вплив шкідливих чинників.

Згідно із законодавством, атестацію мусять проводити всі підприємства (незалежно від форми власності), які використовують технологічні процеси, обладнання, певну сировину й матеріали, що можуть бути потенційними джерелами шкідливих і небезпечних чинників та завдавати шкоду здоров’ю працівників сьогодні й у майбутньому. Для визначення несприятливих умов на підприємстві атестаційна комісія у своїй роботі спирається на списки № 1 і № 2 – перелік виробництв, робіт, професій та посад, що дають право працівникам на пенсію за віком на пільгових умовах; на щорічні додаткові відпустки через роботу зі шкідливими і важкими умовами праці через особливий характер праці; на скорочену тривалість робочого тижня.

Сам порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджений постановою Кабінету Міністрів від 02.08.1992 №442.

Контроль за якiстю проведення атестацiї робочих мiсць за умовами працi, правильнiстю застосування спискiв покладається на Держпрацi.

Працівників дуже цікавить питання щодо отримання висновку після проведеної атестації. Їм було роз’яснено, що такі висновки на сьогодні не видає жоден контролюючий орган. Держпраці контролює якість проведеної атестації шляхом проведення інспекційних відвідувань відповідно до підстав, передбачених Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою КМУ від 26.04.2017 №295.

Відповідальність за проведення атестації та за її якість несе керівник підприємства.

За порушення законодавства про працю посадова особа притягається до адміністративної відповідальності згідно ч. 1 ст. 41 КУпАП (510-1700 грн.). Після введення штрафних санкцій відповідальність юридичної особи за не проведення атестації – інші порушення законодавства про працю, непроведення доплат за роботу у шкідливих умовах праці, визначених результатами атестації відноситься до мінімальних гарантій та передбачає штрафну санкцію в розмірі 10 мінімальних заробітних плат за кожного працівника (37 230 грн.).

Олена Хіміч, начальник відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці в області.

Джерело: kr.dsp.gov.ua

Видання для кадровиків Журнали реєстрації

Матеріали до теми


Виробнича практика учня: що каже ДПС про повідомлення?
Для проходження виробничої практики слухачами професійно-технічних закладів (далі – ПТНЗ) ці заклади освіти укладають відповідні договори із підприємствами, установами та ...
Використання ШІ та цифрових інструментів в системі управління охороною праці в Україні
В умовах війни українські підприємства змушені адаптуватися до нових реалій, впроваджуючи сучасні інструменти для збереження життя та здоров’я працівників. Від ...
Медичні протипоказання: коли працівник може бути відсторонений без збереження зарплати
Якщо працівник не може виконувати свої обов’язки через стан здоров’я, роботодавець має право відсторонити його від роботи на підставі медичних ...
Комплексні заходи з охорони праці: з чого почати і як не забути головне
Комплексні заходи з охорони праці – це заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення наявного ...