Кабмін змінив Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці
З 28 жовтня Кабінет Міністрів України змінив Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.091992 № 442, такі зміни сталися відповідно до постанови Уряду «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України та Ради Міністрів УРСР» від 05.10.2016 № 741.
Відповідно до яких атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п’ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації – уповноважена найманими працівниками особа.
Гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу проводяться лабораторіями, атестованими Держпраці і Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) в порядку, визначеному Мінсоцполітики разом з МОЗ.
Оцінка умов праці під час атестації робочих місць проводиться з метою встановлення класів (ступенів) шкідливих умов праці відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених МОЗ.
Контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильністю застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, тощо покладається на Державну службу з праці.
Уряд удосконалив систему проведення соцвиплат для постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи
Кабінет Міністрів вніс зміни до своїх постанов від 20.09.2005 № 936 «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та від 14.05.2015 № 285 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».
Мінсоцполітики розробило проект акта з метою забезпечення цільового та ефективного використання бюджетних коштів шляхом вдосконалення системи проведення соціальних виплат постраждалим від аварії на ЧАЕС і віднесеним до них громадянам та приведення діючих нормативно-правових актів у відповідність до норм чинного законодавства.
Зокрема, внесені зміни спрямовані на врегулювання питання виплати компенсацій у разі зміни особою місця проживання. Також з Порядку виключено норми, які стосуються виплати компенсацій та пільг постраждалим громадянам, віднесеним до категорії 4, батькам потерпілих дітей, громадянам, які проживають або працюють на територіях радіоактивного забруднення, як такі, що втратили чинність у зв’язку з прийняттям змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Водночас прийняте Урядом рішення сприятиме забезпеченню прав громадян, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт.
Кабмін урегулював видачу ID–паспортів громадянина України
Уряд привів акти Кабінету Міністрів у відповідність до законодавства щодо документів, які підтверджують громадянство України. Відповідні зміни внесено постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 745.
Зокрема, затверджені зразки та технічний опис бланка паспорта у формі картки та Порядок його оформлення видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення приведені до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України».
Крім того, з прийняттям зазначеного акта паспорт громадянина України буде:
- видаватися центрами надання адміністративних послуг;
- виготовлятися тільки у формі картки, що містить безконтактний електронний носій;
- видаватися кожному громадянину України, який досяг чотирнадцятирічного віку;
- оформлюватися для осіб, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, – на кожні 10 років;
- містити інформацію про податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Мінфін оновив форму майнової декларації
Міністерство фінансів України наказом від 15.09.2016 № 821 виклав у новій редакції:
– форму податкової декларації про майновий стан і доходи;
– Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.
Відповідно до п. 46.6 Податкового кодексу України, до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
У тексті Наказу № 821 вказано, що документ набере чинності 31 грудня 2016 року. А отже, декларацію про доходи за 2016 рік потрібно буде подавати уже за новою формою.
Щодо порядку корегування фінрезультату у звітних періодах 2016 року
Державна фіскальна служба України в листі від 18.10.2016 № 22485/6/99-99-15-02-02-15 повідомляє: відсотки, які у 2015 р. перевищували суму обмеження, визначеного п. 140.2 Податкового кодексу України (ПКУ), і збільшили фінрезультат до оподаткування, зменшують фінрезультат до оподаткування відповідного звітного податкового періоду 2016 р. в сумі, зменшеній щороку на 5 %.
Для розрахунку обмежень, установлених п. 140.2 ПКУ, невраховані відсотки станом на 01.01.2016 відповідно до п. 141.1 ПКУ зменшуються на 5 % та додаються до суми відсотків, нарахованих на користь пов’язаних осіб — нерезидентів у звітних періодах 2016 р.
У разі якщо сумарне значення показників фінрезультату до оподаткування, фінансових витрат і суми амортизаційних відрахувань має від’ємне значення за рахунок від’ємного значення фінрезультату, то фінансовий результат корегується на всю суму нарахованих відсотків за борговими зобов’язаннями, що виникли за операціями з пов’язаними особами — нерезидентами.
Корегування фінрезультату до оподаткування на суми дооцінок основних засобів
Державна фіскальна служба України у листі від 20.10.2016 № 22710/6/99-99-15-02-02-15 нагадує, що різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, формуються відповідно до вимог ст. 138 Податкового кодексу України.
Фінансовий результат до оподаткування:
• збільшується на суму уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів, включених до витрат звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
• зменшується на суму дооцінки і вигід від відновлення корисності основних засобів або нематеріальних активів у межах попередньо віднесених до витрат уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
Втрата працівником права на лікарняні з моменту його відсторонення
Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в листі від 20.10.2016 № 2.4-46-1816 роз’яснила, чи надається допомога по тимчасовій непрацездатності, якщо працівника установи відсторонено від роботи без збереження зарплати, на час його відсторонення.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV допомогу по тимчасовій непрацездатності надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати. Оскільки за працівником на час його відсторонення зарплата не зберігається, йому за період відсторонення не надають: допомогу по тимчасовій непрацездатності; допомогу по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною.
Джерело: редакція журналу «Довідник кадровика»