...
Реєструйся

Огляд кадрових новин за тиждень від журналу «Довідник кадровика»: 28.11 — 02.12.2016 р.


Мінімальну заробітну плату підвищено з 1 грудня

Законом України від 19.05.2016 № 1384-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» встановлено мінімальну заробітну плату з 1 грудня 2016 року: 1600 грн у місячному розмірі; 9,59 грн у погодинному розмірі.

Мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).

Незабаром буде запроваджено нове професійне свято – День кадровика

Кабінет Міністрів України 23.11.2016 схвалив проект Указу Президента України «Про День працівника кадрової служби та управління персоналом».

Міністерство соціальної політики України розробило проект акта на виконання відповідного доручення Уряду та на підтримку ініціативи ВГО «Всеукраїнська асоціація кадровиків» і працівників кадрових служб юридичних осіб.

Зокрема, документом передбачається відзначення щорічно 27 квітня професійного свята — Дня працівника кадрової служби та управління персоналом.

У Міністерстві соціальної політики України наголошують, що таке рішення сприятиме підвищенню статусу працівників кадрової служби та служби управління персоналом, зростанню престижу й підтримки цієї професії.

Розрахунок середньої зарплати працівника, що працює менше двох місяців

Середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата.

Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Наприклад, працівника було прийнято на роботу 10 серпня, а відправлено у відрядження 18 жовтня, то розрахунки мали проводитись виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьовані дні серпня та вересня поточного року.

Якщо працівника було прийнято на роботу 15 вересня, а направлено у відрядження 18 жовтня, то розрахунок середньої заробітної плати для оплати днів відрядження мав проводитись виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьовані дні протягом вересня та жовтня.

Для працівника, прийнятого на роботу в жовтні та направленого у відрядження 18 жовтня, розрахунок середньої заробітної плати для оплати днів відрядження мав проводитись виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьовані дні жовтня до направлення його у відрядження (лист Міністерства соціальної політики України «Щодо розрахунку середньої зарплати для оплати днів відрядження» від 08.11.2016 № 1537/13/84-16).

Розрахунок перших п’яти днів тимчасової непрацездатності

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у листі від 09.08.2016 № 5.2-32-1382 надає роз’яснення щодо розрахунку перших п’яти днів тимчасової непрацездатності. Так, відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, установлених законодавством.

Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Коригувальні різниці на суму списаних податкових зобов’язань з ПДВ

Державна фіскальна служба України у листі від 18.11.2016 № 24924/6/99-99-15-02-02-15 роз’яснила, що розділом III Податкового кодексу України (ПКУ) не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, що виникають за операціями з визнання податкових зобов’язань з ПДВ. Такі операції відображаються при формуванні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Водночас положеннями пункту 139.2 ПКУ визначено порядок коригування фінансового результату на різниці, що виникають при формуванні резерву сумнівних боргів, а саме:

• на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до національних положень (стандартів) бухобліку або міжнародних стандартів фінзвітності;
• на суму витрат від списання дебіторської заборгованості, яка не відповідає ознакам, визначеним підпунктом 14.1.11 ПКУ, понад суму резерву сумнівних боргів.

Фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів, на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (підпункт 139.2.2 ПКУ).

З 1 грудня підвищуються посадові оклади працівників-бюджетників

Таке підвищення пов’язане зі збільшенням з 1 грудня цього року мінімальної заробітної плати з 1450 до 1600 грн.

Зокрема, передбачено підвищення тарифної ставки працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки на 150 грн (на 12,7 %) і встановлення її в розмірі 1335 грн. При цьому зберігається діючий грошовий розрив між мінімальною зарплатою і тарифною ставкою працівника першого тарифного розряду ЄТС у сумі 265 грн.

Відповідно, підвищуються посадові оклади всім категоріям працівників бюджетної сфери з дотриманням міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці.

Крім того, для недопущення зрівнялівки в посадових окладах окремих категорій працівників передбачено встановлення диференціації розмірів посадових окладів працівників 1–3 тарифних розрядів ЄТС (на 5–10 грн).

Вищевказані зміни застосовуються з 25 листопада 2016 року постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 23.11.2016 № 840.

Із 2017 року Україна приєднається до Плану BEPS

Міністр фінансів Олександр Данилюк передав генеральному секретареві ОЕСР офіційний лист про приєднання України до Плану Base Erosion And Profit Shifting (BEPS), що дасть змогу Україні одержати офіційне членство в BEPS уже з 01.01.2017.

План BEPS розроблено ОЕСР; він містить рекомендації щодо боротьби з ухиленням від оподаткування. У межах Плану визначено 15 кроків, які покривають різні сфери протидії агресивному податковому плануванню.

Україна зобов’язується імплементувати мінімальний стандарт Плану, який включає такі кроки, зокрема:

• боротьбу з податковими зловживаннями, пов’язаними з використанням спеціальних режимів оподаткування;
• уникнення зловживань при застосуванні податкових конвенцій;
• розкриття інформації стосовно використання схем агресивного податкового планування.