Військовий облік по-новому
Уряд постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних» від 7 грудня 2016 року № 921 затвердив новий порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних. Це рішення сприятиме переведенню Збройних Сил України та інших військових формувань на організацію і штати воєнного часу, доукомплектування їх особовим складом у мирний час та особливий період. Крім того, прийняття зазначеної постанови дасть змогу належним чином здійснювати аналіз кількісного та якісного складу призовників і військовозобов’язаних, їх бронювання на період мобілізації та у воєнний час, а також здійснювати контроль за виконанням посадовими особами, призовниками і військовозобов’язаними встановлених правил військового обліку громадян України.
Для виплати зарплати бюджетникам буде обрано банки в січні
Міністерство фінансів України готується обрати банки, через які здійснюватиметься виплата пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ.
Засідання конкурсної комісії з відбору банків відбудеться в Міністерстві фінансів 11 січня 2017 року, а конкурсну документацію можна подати до 30 грудня 2016 року.
До складу комісії входять представники Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Казначейства та НБУ (зауважимо, що раніше діяли дві аналогічні комісії — при Мінфіні й Мінсоцполітики).
Нові критерії відбору банків встановлено постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ» від 22 вересня 2016 року № 662, згідно з якою державні банки позбулися автоматичного права на обслуговування бюджетників і відтепер проходитимуть конкурсний відбір разом з іншими.
Щодо змін до Податкового кодексу України
Депутати мають намір унести низку змін до Податкового кодексу України (ПКУ) законопроектом «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо покращення інвестиційного клімату в Україні)» від 7 листопада 2016 року № 5368.
Відбудуться комплексні зміни всіх розділів ПКУ, спрямовані на вдосконалення загальних положень щодо адміністрування податків і зборів, а також податку на прибуток підприємств, ПДФО, ПДВ, акцизного податку, рентної плати й податку на майно, спеціальних податкових режимів.
Законопректом, зокрема, передбачено:
— адміністрування всіх баз даних Мінфіном або ДП при Мінфіні;
— упровадження повноцінного електронного кабінету платника податків (доступ до всієї податкової інформації про платника, проведення звірки розрахунків з бюджетом, заповнення й подання податкової звітності, керування надміру сплаченими коштами, реєстрація податкових і акцизних накладних, інформування про перевірки й надання актів або довідок перевірок, листування з контролюючим органом);
— запровадження поняття «Уповноважена особа контролюючого органу» — посадова (службова) особа контролюючого органу, уповноважена керівником такого органу на виконання певних його функцій;
— зміна критеріїв належності платника податків до категорії великих: з 12 до 20 млн грн збільшиться показник сплати платежів до держбюджету за платежами, які контролює ДФС; критерій доходів, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, зміниться на критерій загального об’єму постачання в розмірі 1 млрд грн тощо;
— ліквідація податкової міліції.
В Україні запровадять електронний реєстр лікарняних
Голова комісії з реорганізації Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Валерій Сітайло повідомив про впровадження електронного реєстру листків непрацездатності з метою запобігання зловживанням під час їх обігу. Зокрема, чиновник наголосив, що впровадження по всій території України електронного реєстру дозволить не лише забезпечити дієвий контроль за обліком і обґрунтованістю виданих і продовжених листків непрацездатності, а й допоможе здійснювати моніторинг захворюваності населення України та планувати заходи щодо профілактичного оздоровлення застрахованих осіб.
За його словами, упровадження реєстру надасть можливість повного контролю за видачею лікарняних з моменту звернення застрахованої особи до установи охорони здоров’я. Також роботодавці зможуть оперативно отримувати інформацію про лікувальний заклад, що видав лікарняний лист, час звернення застрахованої особи. Наявність реєстру надасть можливість уникнути тривалого перебування застрахованих осіб на лікарняному, у тому числі в різних установах.
Роботодавців хочуть зобов’язати повідомляти профспілки про звільнення працівників
Законопроектом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо трудових прав)» від 8 грудня 2016 року № 5511 передбачено внесення до Кодексу законів про працю України й Закону України «Про зайнятість населення» від 5 липня 2012 року № 5067-VI та змін щодо встановлення обов’язку роботодавців повідомляти профспілкового представника про заплановане масове вивільнення й подавати профспілкам необхідну інформацію для розроблення конструктивних заходів щодо зменшення масштабу вивільнення на підприємствах і посилення відповідальності за порушення порядку інформування роботодавцем профспілок про масове вивільнення.
Крім того, запропоновано передбачити в чинному законодавстві норми щодо недопущення дискримінації в оголошеннях про працевлаштування та щодо надання права особам, які зазнали дискримінації, звернутися до суду із заявою про відновлення порушених прав, відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Щодо права держслужбовців на додаткову відпустку за період військової служби
Згідно з п. 3 Порядку обчислення стажу державної служби (чинного до 1 травня 2016 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, до стажу державної служби включаються, зокрема, періоди, коли державний службовець не працював з поважних причин, але залишався в трудових відносинах із державним органом; час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях; у трикратному розмірі — час проходження військовослужбовцями військової служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції в особливий період.
Оплата відрядження, яке переходить з одного місяця на інший
Міністерство соціальної політики України в листі від 11 листопада 2016 № 1564/13/84-16 повідомило, що відповідно до ст. 121 Кодексу законів про працю України працівникам, направленим у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється згідно з умовами, визначеними трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим за середній заробіток.
Тож варто визначити, як саме має бути оплачено період відрядження — чи за денним, чи за середньоденним заробітком.
Наприклад, у разі коли працівника було направлено у відрядження з 26 вересня до 7 жовтня, середньоденна заробітна плата розраховуватиметься виходячи із заробітної плати липня–серпня, оскільки вказані місяці передують місяцю (вересню) направлення у відрядження.
Денний же заробіток необхідно буде визначати для вересня й жовтня окремо.
Якщо середньоденний заробіток, розрахований у вересні, буде нижчим за денний заробіток вересня, то працівникові за дні відрядження, що припадають на вересень, треба вплатити заробітну плату згідно з його трудовим договором.
Якщо середньоденний заробіток, розрахований у вересні, буде вищим за денний заробіток жовтня, то працівникові за дні відрядження, що припадають на жовтень, треба заплатити середньоденний заробіток.
Про стажування студентів на підприємстві
Студенти (учні) можуть пройти стажування на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання. Законом не передбачено можливості проходження стажування у фізичних осіб — підприємців.
Стажування здійснюється на умовах, визначених договором між стажистом і роботодавцем. Порядок укладення договору затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку укладення договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях і Типової форми договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях» від 16 січня 2013 року № 20.
Строк стажування студентів вищих начальних закладів та учнів професійно-технічних навчальних закладів не може перевищувати 6 місяців. Мінімальний строк стажування не регламентується й визначається виходячи з часу, необхідного для виконання індивідуальної програми стажування, та зазначається в договорі про стажування.
Стажування проводять під керівництвом працівника підприємства, установи, організації, який має досвід і стаж роботи не менше трьох років за професією (спеціальністю), що збігається з професією (спеціальністю), за якою стажист здобуває освіту та проходить стажування.
Чи оплачується лікарняний за період відсторонення від роботи?
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у листі від 27 вересня 2016 року № 5.2-32-1675 зазначив, що згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV допомогу з тимчасової непрацездатності надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати.
Якщо працівника підприємства наказом голови правління було відсторонено від роботи без нарахування заробітної плати у зв’язку з початком щодо нього досудового розслідування, допомогу з тимчасової непрацездатності та допомогу з тимчасової непрацездатності для догляду за хворою дитиною за період відсторонення не надають.
Роботодавцям за працевлаштування учасників АТО надається компенсація
Уряд постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами від 20 березня 2013 року № 198 і від 15 квітня 2013 року № 347» від 30 листопада 2016 року № 879 урегулював деякі питання реєстрації безробітних учасників АТО. Зокрема, визначено перелік документів, які необхідно подати учаснику АТО до центру зайнятості для отримання статусу безробітного, а саме:
— посвідчення учасника бойових дій;
— копію довідки про безпосередню участь особи в АТО, забезпеченні її проведення й захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Крім того, учасників АТО включили до категорії громадян, за працевлаштування яких для роботодавців передбачено право на компенсацію витрат у розмірі ЄСВ.
Право на таку компенсацію має роботодавець, який працевлаштовує зареєстрованих безробітних на нове робоче місце на строк не менше ніж на 2 роки за направленням центру зайнятості. Компенсацію виплачують протягом одного року з дня працевлаштування.