...
Реєструйся

Особливості розрахунку страхового стажу


Чи можна притягнути до відповідальності роботодавця у разі відсутності на підприємстві комісії із соціального страхування?

Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105 (далі — Закон № 1105) на підприємстві, в установі, організації (далі — підприємство) передбачено створення (обрання) комісії (уповноваженого) із соціального страхування (далі — комісія), яка приймає рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення. 

Пунктом 1 частини 5 статті 15 Закону № 1105 передбачено відповідальність роботодавця за порушення порядку використання коштів Фонду соціального страхування України (далі — Фонд), несвоєчасне або неповне їх повернення. 

У разі відсутності на підприємстві комісії буде порушено порядок призначення матеріального забезпечення застрахованим особам, а не порядок використання коштів Фонду. Але надалі, у разі виявлення працівниками органів Фонду факту відсутності на підприємстві комісії, спеціалістами органів Фонду буде відмовлено у наданні фінансування за заявами-розрахунками, які були складені не на підставі протоколів комісії.

Також у статті: 

  • Трудові відносини із працівником фактично тривали 20 днів. Про це свідчать відомості довідки за формою ОК-7, де зазначено про сплату страхових внесків за попередній період як за 20 днів. Однак за даними додатка 9 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, страхові внески сплачено за 30 днів. Яка кількість днів зараховується до страхового стажу?
  • Законом № 1105 визначено перелік осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Цим переліком не передбачено зарахування до страхового стажу особи періоду проходження нею військової служби. На підставі змін у законодавстві з 1 жовтня 2018 року відомості про трудовий та страховий стаж можна отримати за формою «Дані про трудовий та страховий стаж» (додаток 9 до Положення № 10-1). Відповідно до трудової книжки працівник у певний період проходив військову службу і цей період у до датку 9 зарахований до страхового стажу. Чи правомірно зараховувати такий період до страхового стажу для оплати листка непрацездатності?

Матеріал підготувала редакція журналу «КАДРОВИК.UA» спільно з Фондом соціального страхування України.

Читайте незабаром у журналі «КАДРОВИК.UA» № 7.