Пенсію можна отримувати незалежно від країни проживання

Дата публікації: 30.10.2019

Верховний Суд задовольнив позов про визнання протиправною відмову у призначенні пенсії.

Відмовляючи у призначенні пенсії позивачеві, відповідач — орган ПФУ зазначив, що за поданими позивачем документами не підтверджено його місце проживання на території України.

Проте, обґрунтовуючи позов, позивач зазначив, що він до липня 1998 року проживав в Україні, надалі виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю.

Верховний Суд вказав, що пенсія за віком відповідає ознакам такої категорії, як власність, а тому не залежить від місця проживання особи пенсіонера, а її протиправне позбавлення буде порушенням гарантій, передбачених Конституцією України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також не відповідатиме практиці Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Отже, кожен громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на вибір свого місця проживання, зі збереженням усіх конституційних прав, у тому числі й на пенсійне забезпечення.

Колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку, що законами України не передбачено таких підстав для відмови особі, яка офіційно виїхала на постійне місце проживання за кордон, у призначенні пенсії, як відсутність реєстрації в Україні або проживання за кордоном — в країні, з якою відсутній міждержавний договір щодо пенсійного забезпечення.

Постанова Верховного Суду від 1 жовтня 2019 року у справі № 804/3646/18 (адміністративне провадження № К/9901/9747/19)