...
Реєструйся

Підтримка уряду осіб з обмеженою працездатністю, зокрема осіб з інвалідністю


У Верховній раді України 14 листопада 2024 року зареєстровано два урядових законопроєкти:

  • № 12209 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо формування комплексної та справедливої соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб, в яких обмежена працездатність, зокрема осіб з інвалідністю» (далі — законопроєкт № 12209);
  • № 12210 «Про внесення змін до Цивільного кодексу України у зв’язку з формуванням комплексної та справедливої соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб, в яких обмежена працездатність, зокрема осіб з інвалідністю» (далі — законопроєкт № 12210).

Законопроєктом № 12209 передбачено:

  • внести зміни до Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та низки інших законодавчих актів України;
  • запровадити статус «працездатності» особи, при цьому статус «інвалідності» залишається без змін;
  • оцінка працездатності передбачатиме оцінювання впливу наявних функціональних обмежень особи на її здатність до трудової діяльності.

Крім того, оцінка працездатності буде частиною реабілітаційного відновлювального процесу. Відновлення здоров’я людини здійснюватиметься за принципом індивідуального підходу і надання необхідних саме цій особі реабілітації та соціальної підтримки.

Статус «стійке повне обмеження працездатності» передбачатиме автоматичне нарахування людині щомісячної страхової виплати; при статусі «стійке часткове обмеження непрацездатності» людина отримуватиме допомогу у поверненні до попередньої роботи, пошуку нової роботи, навчанні чи перенавчанні та щомісячну виплату за умови сприяння своєму працевлаштуванню.

Особа, що за результатами оцінки буде визнана працездатною, вважатиметься такою, що не потребує підтримки від системи соціального страхування, оскільки спроможна самостійно забезпечити собі гідний рівень життя.

Виплати для осіб, які потребують підтримки під час реабілітації, будуть збільшені. Зміни гарантують, що ті, хто тимчасово втратив працездатність через хворобу чи травму, отримуватимуть більшу фінансову допомогу. Передбачається, що страхова виплата може виплачуватися особі терміном до одного року, на випадок, якщо процес реабілітації є складним і тривалим.

Зміни будуть застосовуватись лише для нових страхових випадків, які будуть відбуватись після вступу даного законопроєкту в дію.

У разі прийняття цей Закон набере чинності з 01.07.2025 р., крім абзацу третього частини третьої статті 28-8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з урахуванням змін, внесених цим Законом, та пункту 4 розділу ІІ Закону, які набирають чинності з 01.01.2025 р. 

Передплачуйте наш матеріал Онлайн-курс «ОСНОВИ КАДРОВОЇ СПРАВИ: максимально просто»

Законопроєкт № 12210 системно повʼязаний із Законопроєктом № 12209 та спрямований на модернізацію системи соціального страхування та забезпечення ефективної підтримки осіб, які частково або повністю втратили працездатність.

Законопроєктом № 12210 передбачено внести зміни до статті 1195, статті 1197, статті 1200 та статті 1227 Цивільного кодексу України, якими передбачити, що шкода, завдана фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, відшкодовується роботодавцем з урахуванням здійснених страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, на отримання яких така фізична особа має право.

Для визначення розміру відшкодування у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання застосовуватиметься середньомісячний заробіток (дохід), що обчислюється в порядку, визначеному Кабміном.

Особам, які втратили годувальника внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, шкода також відшкодовується роботодавцем в частині, що не покрита страховими виплатами за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, на отримання яких такі особи мають право.

У разі прийняття цей закон набере чинності одночасно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо формування комплексної та справедливої соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб, в яких обмежена працездатність, зокрема осіб з інвалідністю».

Джерело: MEDOK.UA

Передплата

Матеріали до теми


Щодо продовження трудових відносин із працівником зі статусом біженця за кордоном
Законодавством про працю не передбачено обов’язку працівника повідомляти роботодавця про своє місцезнаходження та отримання статусу біженця або визнання його особою, ...
Проведення атестації робочих місць за умовами праці під час воєнного стану
Атестація може проводитись і є обов’язковою для робочих місць із наявними шкідливими виробничими факторами. Проте відповідно до пункту 3.4 Методичних ...
Чи має право працівник, щодо якого вчинявся мобінг, на компенсацію
Працівник має право на компенсацію роботодавцем витрат на лікування та моральної шкоди, якщо факт мобінгу підтверджено судовим рішенням, що набрало ...