Нещодавно на сайті Мінекономіки з’явився законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо реформування законодавства у сфері соціальних відпусток».
Серед пропонованих змін, зокрема:
- Додаткова відпустка тривалістю 7 календарних днів надаватиметься за основним місцем роботи щорічно:
1) матері та батьку двох або більше дітей віком до 15 років;
2) матері та батьку дитини (дітей) з інвалідністю віком до 18 років;
3) одиноким матері та батьку;
4) матері та батьку повнолітніх сина або дочки з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
5) особі, яка усиновила дитину (дітей);
6) опікуну (піклувальнику) дитини (дітей) або особи (осіб) з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
7) одному з прийомних батьків;
8) одному з батьків-вихователів.
За наявності декількох підстав для надання такої відпустки, передбачених пунктами 1–4, її загальна тривалість не буде перевищувати 10 календарних днів.
Водночас така відпустка, не використана в поточному календарному році, на наступний рік не буде переноситись, крім випадків, коли вона має бути використана не пізніше як до кінця наступного календарного року.
- При звільненні працівника йому будуть виплачувати грошову компенсацію за всі не використані ним дні додаткової відпустки на дітей, які перенесені з попереднього календарного року. У разі використання чи виплати грошової компенсації за таку відпустку працівник не зможе користуватись правом на неї в календарному році звільнення на іншому підприємстві, в установі, організації.
- За бажанням матері, батька дитини надаватиметься відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Таку відпустку зможуть використати батьки одночасно.
- Також буде забезпечене індивідуальне право кожного з батьків дитини на безперешкодне (не обмежене зовнішніми обставинами) отримання соціальних відпусток.
- Включать у законодавства визначення терміну «одинока мати» / «одинокий батько», якими слід користуватися при застосуванні норм законодавства про працю та відповідно вичерпний перелік категорій осіб, які слід до них віднести.
- Закріплять право бабусі, дідуся чи законного представника дитини на відпустку для догляду за дитиною, яка є сиротою, позбавлена батьківського піклування та/або мати чи батько якої є одинокими.
Джерело: Бухгалтер.UA