Міністерство соціальної політики України в листі від 21.07.2011 року № 590/13/84-11 роз’яснює, що тимчасовим заступництвом (замісництвом) вважається виконання працівником, який працює на тому ж підприємстві, в установі, організації, службових обов’язків за більш відповідальною посадою тимчасово відсутнього працівника, коли це пов’язано з розпорядчими функціями.
Тимчасове заступництво можливе лише в разі виробничої потреби. Працівник, який виконує обов’язки тимчасово відсутнього працівника, на період заступництва звільняється від виконання обов’язків, обумовлених трудовим договором за основним місцем роботи. Такому працівникові виплачується різниця між його посадовим окладом і посадовим окладом працівника, обов’язки якого він виконує.
Різниця в окладах виплачується лише тим працівникам, які відповідно до штатного розпису не є штатними заступниками відсутнього працівника або його помічниками (якщо нема посади заступника). Головні інженери права на виплату різниці в окладах за тимчасове заступництво не мають.
Тимчасові заступники преміюються на умовах і в розмірах, установлених для посади працівника, якого вони заміщають.
ЗВЕРНУТИ УВАГУ! Відповідно до статті 31 КзПП заборонено вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Якщо працівник не є штатним заступником, то зрозуміло, що під час прийняття на роботу виконання службових обов’язків за вищою посадою передбачено не було. Отже, якщо виникла потреба оформити тимчасове заступництво, треба узгодити це питання з працівником, якому буде доручено виконувати обов’язки тимчасово відсутнього працівника. |
Тимчасове заступництво оформляють наказом або розпорядженням керівника підприємства, однак постає питання: чи можна одним наказом, скажімо, оформити відпустку основному працівникові й покласти виконання його обов’язків на іншого працівника.
У пункті 95 Типової інструкції № 1242 зазначено, що накази (розпорядження) з кадрових питань (особового складу) оформляються у вигляді індивідуальних і зведених.
Автор: Лідія Басмат, експерт із кадрового діловодства
Повний текст статті — у журналі «Довідник кадровика» № 7, 2016
Завантажити свіжий номер журналу «Довідника кадровика»
Завантажити вкладення «КАДРИ. Гарячі запитання кадровика»