...
Реєструйся

Відшкодування шкоди життю та здоров’ю не оподатковується ПДФО: рішення Верховного суду


Суми відшкодування немайнової (моральної) шкоди, стягнуті на підставі судового рішення, підлягають оподаткуванню, крім сум, які за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податків унаслідок заподіяння йому шкоди життю та здоров’ю.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 25 липня 2018 року у справі № 180/683/13-ц (провадження № 61-14316св18).

Позивач поскаржився до суду на бездіяльність державного виконавця, який при виконанні рішення суду стягнув на його користь лише частину присудженої моральної шкоди за виключенням вирахуваної суми податку. Міський суд позов задовольнив, зобов’язав відділ Державної виконавчої служби виконати рішення суду в повному обсязі та достягнути на користь позивача моральну шкоду в сумі вирахуваного податку. Апеляційна інстанція погодилась із позицією першої інстанції та залишила ухвалу без змін.

Відповідач (ПАТ) оскаржив судові рішення в касаційному порядку. На його думку, міський суд дійшов помилкового висновку, що моральна шкода не є доходом громадян, а тому не підлягає оподаткуванню. Однак із письмової податкової консультації, яку відповідач отримав від ГУ Міністерства доходів у Дніпропетровській області, вбачається, що суми матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, які відшкодовуються громадянину внаслідок заподіяння шкоди його здоров’ю чи майну, є доходом громадянина і підлягають оподаткуванню на загальних підставах.

Тому відповідач виступив податковим агентом щодо нарахування, утримання і перерахування до бюджету ПДФО від імені та за рахунок коштів позивача, отриманого ним у вигляді відшкодування моральної шкоди.

ВС/КАС дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Верховний Суд звернув увагу на те, що згідно з пп. «а» пп. 164.2.14 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров’ю.

Зі змісту судових рішень першої та апеляційної інстанції вбачається, що відшкодована шкода була спричинена саме внаслідок ушкодження здоров’я позивача.

Отже, чинним податковим законодавством передбачено, що суми відшкодування немайнової (моральної) шкоди, стягнуті на підставі судового рішення, включаються до оподатковуваного доходу платника податку, відповідно підлягають оподаткуванню, крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику внаслідок заподіяння йому шкоди життю та здоров’ю.

Джерело: www.interbuh.com.ua

Матеріали до теми


Чи можуть платники єдиного внеску подати контролюючому органу на погодження довідку-розрахунок на виплату зарплати в електронній формі?
Пунктом 4 Порядку прийняття надавачами платіжних послуг на виконання платіжних інструкцій на виплату заробітної плати, затвердженого наказом Міністерства фінансів України ...