...
Реєструйся

Журналісти будуть відшкодовувати незаконну фотозйомку, а роботодавці платитимуть працівникам за депресію


Законопроєкт передбачає, що працівник зможе стягнути відшкодування з роботодавця за викликану останнім депресію

У ВРУ зареєстровано проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відшкодування шкоди за біль та жаль (№ 3605). Його автори — група народних депутатів, серед яких — і голови парламентських комітетів Галина Третьякова та Данило Гетманцев. Законопроєктом пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ), Цивільного процесуального кодексу України (далі — ЦПКУ), Господарського кодексу України (далі — ГКУ), та Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП),  щодо відшкодування моральної шкоди.

У ЦКУ завдання моральної шкоди іншій особі замінять на завдання шкоди за біль та жаль. Вона співпадає з теперішньою моральною шкодою у чотирьох ознаках, але є й два нові прояви. Так, шкода за біль та жаль може полягати:

— у шкоді, спричиненій почуттям у зв’язку з порушенням таємниці листування та записів конфіденційного характеру, втручанням у приватне життя особи внаслідок несанкціонованої фотозйомки, розголошенням відомостей про приватне життя, розголошенням недостовірної інформації про особу;

—у порушені ділової етики та норм трудового законодавства.

Цікаво, що у ЦПК хочуть закріпити, що на позови про відшкодування шкоди за біль та жаль не поширюється заборона на забезпечення їх шляхом накладення арешту на заробітну плату, пенсію та стипендію, соціальну допомогу. До того ж, суду дадуть право допускати негайне виконання рішень у справах про відшкодування шкоди за біль та жаль (у межах суми стягнення за один місяць).

У КЗпП законотворці хочуть передбачити, що відшкодування роботодавцем шкоди за біль та жаль працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних та/або душевних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків та/або депресії і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.