Чи можна продовжити щорічну відпустку на кількість днів хвороби працівника на підставі довідки, виданої медичним закладом (відсутні бланки листків непрацездатності)?


Ні, не можна. Відповідно до пункту 1 частини другої статті 11 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР щорічна відпустка повинна бути продовжена або перенесена на інший період у разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої в установленому порядку.

Згідно з частиною 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом — його копія, засвідчена підписом керівника та печаткою за основним місцем роботи (за наявності).

Бланк листка непрацездатності — це документ суворого обліку. Бланки листків непрацездатності виготовляють за ліцензією, виданою Міністерством фінансів України (підп. 1.3.2 п. 1.3 Правил виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 25 листопада 1993 року № 98, Служби безпеки України від 15 листопада 1993 року № 118, Міністерства внутрішніх справ України від 24 листопада 1993 року № 740).

Форма листка непрацездатності затверджена спільним наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406.

Згідно з пунктами 2.5 і 2.6 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 року № 455, листок непрацездатності видається в день установлення непрацездатності, крім випадків лікування в стаціонарі. Особам, які звернулися за медичною допомогою та визнані непрацездатними після закінчення робочого дня, листок непрацездатності може видаватися за їхньою згодою з наступного календарного дня.

Отже, довідка, видана медичним закладом, не є підставою для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, а тому продовжити щорічну відпустку на кількість днів, зазначених у довідці, не можна. Працівник має замінити в медичному закладі довідку на листок непрацездатності. На підставі цього листка непрацездатності буде продовжено відпустку.
Білоткач Галина Панасівна,
експерт гарячої лінії

Більше нових актуальних запитань від передплатників і читачів та вичерпних відповідей на них від експерта гарячої лінії Галини Білоткач — у вкладенні до журналу «Довідник кадровика» «Кадри. Гарячі запитання кадровика» № 10, 2017, у рубриці «Запитання гарячої лінії».

Придбати журнал «Довідник кадровика» із вкладенням »
Придбати акційний журнал «Довідник кадровика» »
Придбати електронний журнал «Довідник кадровика» »

Матеріали до теми


Щомісячні страхові виплати ФССУ в серпні: яку суму вже перераховано
Щомісячні страхові виплати від Фонду соціального страхування України впродовж серпня вже отримали майже 47 тисяч потерпілих на виробництві й членів ...
Скільки працівників постраждало внаслідок бойових дій: нові дані
З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 243 випадки травмування та/або смерті працівників, більшість із яких групові. ...
Працівниця виїхала за межі України в березні. Їй була надана відпустка без збереження заробітної плати до закінчення воєнного стану. Чи враховується фактично використана працівницею кількість днів відпустки до 90 календарних днів: відповідь Держпраці
Ні, обмеження щодо тривалості відпустки без збереження заробітної плати встановлені Законом України від 1 липня 2022 року № 2352-IX «Про ...
Інформація щодо ЄІССС: що варто знати
З метою успішної цифровізації соціальної сфери й надання якісніших соціальних послуг населенню продовжує тривати дослідно-промислова експлуатація Єдиної інформаційної системи соціальної ...