...
Реєструйся

Де найдешевше і найдорожче навчання у Європі


Серед європейських студентів найбільше за навчання мають платити молоді британці. Серед найдоступніших — країни Скандинавії та Півдня Європи. Про це йдеться у новому звіті Єврокомісії.
Згідно з даними звіту Єврокомісії, студенти Сполученого королівства сплачують за один академічний рік до 9 тисяч фунтів — це близько 11,5 тисяч євро. У Північній Ірландії останнім часом плата зросла до 3,5 тисяч фунтів.

Загалом експерти в галузі освіти дослідили ситуацію у 29 країнах Європи: у низці країн Євросоюзу, а також Ісландії, Ліхтенштейні, Норвегії, Хорватії та Туреччині. Звіт містить інформацію за 2011/12 навчальний рік, зокрема про виші різної форми власності: громадські та ті з приватних, які підконтрольні міністерствам освіти. Для дослідження брали інформацію про студентів першого та другого циклів — бакалаврату та магістеріуму.

Експерти відзначили, що майже у третині країн Євросоюзу частково або повністю відмовилися від плати за навчання в університетах. До таких країн належать Швеція та Фінляндія, Данія та Норвегія, Австрія, Греція, Кіпр. Однак уникнути плати там не зможуть ті студенти, які прибули з-поза меж ЄС.

Німецькі програми підтримки

У більшості федеративних земель Німеччини навчання для студентів — безкоштовне. Плата за навчання передбачена лише у Баварії та Нижній Саксонії — там студенти повинні віддавати максимум 1 тисячу євро за академічний рік. У цих землях для молоді доступні кредити на навчання та сплату за житло. Адміністративні витрати повинні сплачувати усі студенти, незалежно від місця навчання.

Водночас студенти мають можливість отримувати різноманітні стипендії та гранти на освіту. Наприклад, за державною програмою підтримки (BAföG) надається стипендія на суму від 10 до 670 євро на місяць протягом усього року. Сума залежить від доходу, сімейного стану та житлових умов та стосується насамперед студентів з фінансово незахищених сімей. Також можлива так звана “підтримка на основі досягнень”, яка теж має форму гранту. Такі виплати можуть становити від 150 до 750 євро на місяць. Крім того батьки студентів також отримують доплату — 184 щомісяця, допоки їхній дитині не виповниться 25 років.

Скандинавія — найдоступніша

У Сполученому королівстві (за винятком Шотландії) до 2012 року плата за навчання становила в середньому 3,4 тисячі фунтів на рік. Сьогодні ж британські студенти повинні сплачувати майже втричі дорожче. Водночас вони мають змогу отримувати позики на навчання та повертати кошти тоді, коли знайдуть добре оплачувану роботу. Більше половини студентів отримують гранти на навчання: до 3 тисяч фунтів на рік в Англії, 5 600 у Вельсі та до 3,5 тисяч у Північній Ірландії.

Скандинавські країни мають найбільш сприятливі умови для безоплатного навчання. Приміром у Швеції можливість безкоштовно вчитися мають не лише шведи, а й студенти з країн Євросоюзу, Європейської асоціації вільної торгівлі (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія) та країн Європейської економічної зони.

У Норвегії плата за навчання відсутня у громадських вищих навчальних закладах — як для норвежців, так і для усіх іноземних студентів. Усі охочі навчатися в норвезьких університетах мають право на отримання кредитів та грантів від Фонду державної освітньої позики (NSELF). Студент чи студентка може отримати кошти у вигляді кредиту, який становить 90,8 тисяч норвезьких крон (близько 11,7 тисяч євро) на академічний рік. Якщо ж він чи вона живе окремо від батьків, 40 відсотків кредиту можна перевести в грант.

Багато країн із безкоштовною вищою освітою пропонують всебічну підтримку студентів у формі грантів та позик. Однак відсоток тих, хто отримує гранти, загалом різниться. Наприклад, в Данії, Уельсі та на Мальті гранти отримують усі студенти. Натомість у більшості країн Євросоюзу такий тип коштів на навчання має меншість – від 1 відсотка у Греції до 40 в Угорщині.

Джерело: Німецька хвиля

Матеріали до теми


Бронювання працівників підприємств ОПК: критерії та документи
У Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості України оновили критерії для визначення підприємств такими, що мають важливе значення для національної ...