...
Реєструйся

Дохід від депозитів оподатковуватиметься?


9 червня 2010 року Кабмін Азарова запропонував Верховній Раді схвалити проект Податкового кодексу. Ним, зокрема, передбачається введення 5% податку на дохід від депозитів.

Перший заступник глави адміністрації президента Ірина Акімова вважає за доцільне оподаткування депозитів. Про це вона заявила на брифінгу, повідомляють Українські новини.

«Невеликий податок на депозити має сенс», — сказала Акімова.

Чиновник зазначила, що це передбачено в проекті податкового кодексу і там визначено лише загальні рамкові умови з оподаткування.

Акімова зазначила, що цей податок надходитиме до місцевих бюджетів.

На питання про конкретні тарифи, перший заступник голови адміністрації заявила, що податковий кодекс описує лише рамкові умови, а тарифи і ставки виписуються пізніше.

Можливість запровадження податку на банківські депозити вперше була озвучена ще в 2004 році, тоді ж було ухвалено відповідний закон. Відповідно до закону, з 1 січня 2005 р. доходи громадян від банківських депозитів мали обкладатися податком у розмірі 5% від суми нарахованих відсотків. Але Нацбанк виступив з пропозицією запровадити мораторій на оподаткування доходів від депозитів з 2010 року. Втім, минулого року Асоціація українських банків клопотала про те, щоб нововведення перенесли на 2013 рік. Зрештою принаймні в 2010-му оподаткування доходів вкладників банків так і не набуло чинності. Нині ж уряд вирішив повернутися до цієї ідеї.
За словами голови правління “Райффайзен Банку Аваль” Володимира Лавренчука, свого часу банкам вдалося наполягти на тому, щоб податок не був введений тільки тому, що ринок депозитів був занадто чутливий до таких змін. Однак рано чи пізно такий захід все одно буде введена урядом: у більшості країн депозитний дохід обкладається податком”, – упевнений Володимир Лавренчук. Хоча сам він виступає за продовження мораторію на введення депозитного податку.

Банкіри запевняють, що вони не збираються підвищувати ставки по депозитах, щоб компенсувати втрати вкладників від нового податку. За розрахунками заступник голови правління дочірнього банку Ощадбанку Росії Дмитро Золотько, якщо ставка по депозиту становить, наприклад, 18% річних, то на руки з урахуванням податку вкладник отримає 17,1%. При ставці 19% реальний дохід клієнта складе 18,05%. Тобто за нинішніх процентних ставках вкладники будуть втрачати приблизно 1 процентний пункт від нарахованого доходу.

Але якщо банки підвищать відсотки за депозитами навіть на 1%, їм доведеться підвищувати і вартість кредитів – при тому, що кредитування тільки-но почало відновлюватися. “Загалом, швидше за все, фізособам доведеться змиритися з тим, що платити податок вони будуть зі своєї кишені”, – вважає пан Золотько.

Він не виключає, що банки навіть будуть стягувати з вкладників комісійні за податкове адміністрування. Банкам це нововведення нічого, крім зайвої роботи, не принесе. “Якщо банки виступати в якості податкових агентів, це призведе до зростання накладних витрат для них. Доведеться адмініструвати податок по кожному вкладнику та перераховувати гроші до бюджету”, – говорить пан Золотько.

За словами голови правління банку “Фінанси та кредит” Володимира Хливнюка, важливий нюанс у питанні введення оподатковування на депозити – як цей податок буде розраховуватися: індивідуально для кожного вкладника або на основі балансів банку, тобто для всіх вкладників сукупно.

Хоча податок стягується з власника депозиту, сплачується він банком. Причому бажано таким чином, щоб зберігалася банківська таємниця. Інакше розкриття інформації про вкладників і їх доходи перед податковими органами може призвести до відтоку депозитів, – вважає банкір. Тому, найімовірніше, якщо податок і буде запроваджений, то банки відніматимуть необхідну суму із загальної вартості депозитів, не розкриваючи при цьому імен вкладників перед держорганами.

За матеріалами eizvestia.com, sprotiv.org