...
Реєструйся

Дисциплінарне стягнення = мінус премія? Що каже закон про позбавлення надбавок


Відповідно до статті 151 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються.

Строк дії дисциплінарного стягнення дорівнює одному року, але якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж проявив себе як сумлінний працівник, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року.

Своєю чергою стаття 143 КЗпП визначає, що до працівників підприємств, установ, організацій можуть застосовуватись будь-які заохочення, що містяться в затверджених трудовими колективами правилах внутрішнього трудового розпорядку.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України 13 січня 2004 року № 5 (далі — Інструкція № 5), містить основні методологічні положення щодо визначення показників оплати праці у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об’єктивної статистичної інформації про розміри та структуру заробітної плати найманих працівників.

Дія Інструкції № 5 поширюється на всіх юридичних осіб, їхні філії, відділення, представництва та інші відособлені структурні підрозділи (далі — підприємства).

Відповідно до Інструкції № 5 фонд оплати праці складається з:

  • фонду основної заробітної плати;
  • фонду додаткової заробітної плати;
  • інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Відповідно до пункту 2.2 Інструкції № 5 фонд додаткової заробітної плати включає:

  • доплати;
  • надбавки;
  • гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством;
  • премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Відповідно до підпункту 2.2.2 Інструкції № 5 до складу фонду додаткової заробітної плати, зокрема, входять премії та винагороди, у т. ч.  за вислугу років, що мають систематичний характер, незалежно від джерел фінансування (крім сум, указаних у підпункті 2.3.2 Інструкції № 5).

У пункті 2.3 Інструкції № 5 визначаються інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 21 99 77

Так, інші заохочувальні та компенсаційні виплати включають винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до підпункту 2.3.2 Інструкції № 5 до них належать винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер. Зокрема:

  • винагороди за підсумками роботи за рік, щорічні винагороди за вислугу років (стаж роботи);
  • премії, що виплачуються у встановленому порядку за спеціальними системами преміювання, виплачені відповідно до рішень уряду;
  • премії за сприяння винахідництву та раціоналізації, створення, освоєння та впровадження нової техніки і технології, уведення в дію в строк і достроково виробничих потужностей й об’єктів будівництва, своєчасну поставку продукції на експорт та інші;
  • премії за виконання важливих та особливо важливих завдань;
  • одноразові заохочення, не пов’язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі);
  • грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов’язків;
  • вартість безкоштовно наданих працівникам акцій;
  • кошти, спрямовані на викуп майна працівниками з моменту їх персоніфікації, а також суми вартості майна, яке розподіляється між членами колективу в разі ліквідації (реорганізації, перепрофілювання) підприємства (крім випадків розподілу майна між засновниками підприємства).

Отже, до заходів заохочення, які не застосовуються до працівників протягом строку дії дисциплінарного стягнення, премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій, не відносяться.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Цієї думки дотримується також Міністерство праці та соціальної політики України в листі від 23 вересня 2008 року № 618/13/84-08 (далі — Лист № 618).

Так, у Листі № 618 зазначено, що у Положенні про преміювання визначається коло працівників, на яких поширюється чинність преміальної системи, показники і умови преміювання щодо кожної категорії працівників, строки її виплати.

Положенням про преміювання мають визначатись виробничі упущення та інші порушення, за які працівники позбавляються премії повністю чи частково. Одним із таких показників може бути порушення працівником трудової дисципліни.

У випадку, якщо така норма передбачена Положенням про преміювання, то коли працівникові винесена догана за порушення трудової дисципліни, розмір премії зменшується або працівник позбавляється права на отримання премії повністю.

Якщо Положенням про преміювання не передбачено, що у випадку винесення догани працівникові за порушення трудової дисципліни виробничі премії не нараховуються, то протягом дисциплінарного стягнення виробничі премії виплачуються, оскільки не є заходами заохочення, а відносяться до додаткової заробітної плати.

До премій, які виступають заходами заохочення, можна віднести премії, які виплачуються у зв’язку з пам’ятними датами тощо…

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 21 99 77 • E-mail: info@mediapro.com.ua

Роз’яснення щодо одночасного із застосуванням дисциплінарного стягнення, позбавлення премії, що передбачена системою оплати праці надано Міністерством праці та соціальної політики України у листі від 21 вересня 2009 року № 10712/0/14-09/13 (далі — Лист № 10712).

Так, у Листі № 10712 зазначено, що одночасно із застосуванням дисциплінарного стягнення можуть застосовуватися передбачені законодавством заходи впливу, що не є дисциплінарним стягненням, зокрема і позбавлення премії, що передбачена системою оплати праці…

Докладніше — в ексклюзивному матеріалі Вадима Буднікова «Щодо позбавлення премій, пов’язаних з виконанням виробничих функцій, протягом всього строку дії дисциплінарного стягнення» на онлайн-платформі КАДРИ.UA — cучасній системі кадрових рішень.

Джерело: КАДРИ.UA

Вебінар «Працюй за новими правилами: головні зміни у трудовому законодавстві в першому півріччі 2025 року»

Матеріали до теми


Зразок наказу про надання працівникові відпустки без збереження зарплати як пенсіонеру за віком
Статтею 25 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504) визначено категорії працівників та обставини, коли відпустка ...
Міноборони посилює соціальний захист курсантів військових вишів
Із травня 2025 року курсанти вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та закладів фахової передвищої військової ...
Держава припиняє платити «за повітря»: Гетманцев — про перегляд зарплат чиновників
Голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев виступив із різкою критикою високих зарплат окремих державних ...
Зарплати зростають, інфляція сповільнюється: що прогнозує НБУ для українців
Щокварталу Національний банк оновлює макроекономічний прогноз і публікує його в Інфляційному звіті. Звіт містить багато корисної інформації, але призначений він ...