...
Реєструйся

Гіг-контракт чи договір з ФОПом: у чому різниця?


Гіг-контракт — це особлива форма залучення спеціалістів, яка поєднує ознаки трудового та цивільно-правового договору. Іншими словами, це система роботи, коли співробітників не приймають в штат, а запрошують на конкретні проєкти, де вони у визначені строки вирішують поставлені задачі.

Раніше для цього укладались цивільно-правові договори з ФОП. Така форма залучення гарантувала компаніям сприятливий податковий режим (спрощену систему оподаткування), а спеціалістам — свободу щодо графіку і місця роботи.

Водночас, при такому способі співпраці фахівці були позбавлені соціальних гарантій: права на вихідні, відпустку, обідню перерву, лікарняний тощо. Крім того, модель співпраці між компаніями та ФОПами могла бути кваліфікована як «приховування трудових відносин», що мало наслідком накладення значних штрафів.

Гіг-контракт — це новий інструмент, який зберігає переваги гнучкості цивільно-правових відносин, виключає ризик перекваліфікації відносин у трудові та забезпечує соціальні гарантії гіг-спеціалісту.

 

Ключові відмінності гіг-контракту від договору з ФОП

 

Реєстрація

Закон України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі — Закон № 1667) передбачає, що гіг-контракт укладається у письмовій (електронній) формі між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті.

Резидентом Дія Сіті може бути юридична особа, яка зареєстрована в Україні та відповідає наступним вимогам:

  • займається видами підприємницької діяльності, що встановлені законодавством про Дія Сіті;
  • об’єднує не менше дев’яти працівників та гіг-спеціалістів;
  • розмір середньомісячної заробітної плати працівників/гіг-спеціалістів становить не менше 1 200 євро;
  • сума кваліфікованого доходу становить не менше 90 % доходу компанії;
  • відсутній жоден із негативних критеріїв.

Реєстрація резидентів Дія Сіті здійснюється Міністерством цифрової трансформації протягом 10 днів з моменту отримання відповідної заяви за принципом «мовчазної згоди». Тобто, якщо впродовж 10 днів Мінцифра не ухвалила рішення про відхилення заяви, компанія вважається такою, що набула статусу резидента Дія Сіті.

Критерії для набуття статусу гіг-спеціаліста законодавством не встановлено. На відміну від ФОП, гіг-спеціаліст не зобов’язаний проходити реєстраційні процедури, ставати на облік в податковій та звітувати перед державою про отримані прибутки.

 

Оподаткування

Податкове навантаження на гіг-спеціалістів практично не відрізняється від моделі ФОП: ПДФО — 5 %, ЄСВ — 22 % від мінімальної заробітної плати, військовий збір — 1,5 %. При цьому, адміністрування податків здійснюється компанією-роботодавцем. На відміну від ФОП, гіг-спеціаліст не повинен складати фінансову звітність, розраховувати і сплачувати податки. Це здійснює компанія як його податковий агент.

 

Соціальні гарантії

На відміну від цивільно-правового договору з ФОП-ом, гіг-контракт передбачає права працівників на соціальні гарантії, такі як відпустка, лікарняний, декрет тощо.

Відпустка іменується як «щорічна оплачувана перерва», триває 17 робочих днів і може бути надана лише якщо працівник відпрацював 6 місяців за гіг-контрактом.

Гіг-спеціалісти підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та мають право на лікарняний на умовах, передбачених Законом України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Декретна відпустка надається гіг-спеціалісту на звичайних умовах: 70 календарних днів до передбачуваної дати пологів, і не менш як 56 календарних днів після пологів (у разі ускладнення пологів або народження двох чи більше дітей — 70 календарних днів).

 

Умови гіг-контрактів

Закон № 1667 передбачає, що гіг-контракт укладається у письмовій (електронній) формі між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті.

Гіг-контракти не передбачають пільгових категорій працівників та не надають для них жодних переваг.

Умови гіг-контракту погоджуються сторонами онлайн, за допомогою електронної пошти, комп’ютерних програм та месенджерів.

На відміну від договору з ФОП, гіг-контракт надає компанії-роботодавцю розширені права щодо контролю за якістю виконання робіт, в тому числі за допомогою відеокамер. Не заборонено також моніторити трафік компанії для визначення ресурсів, якими найчастіше користуються гіг-спеціалісти.

 

Строк дії та припинення гіг-контракту

На відміну від договору з ФОП, гіг-контракт укладається на невизначений строк. Водночас, сторони можуть встановити строки, якщо бажають співпрацювати тільки протягом визначеного періоду.

Підстави для припинення гіг-контракту:

  • угода сторін;
  • закінчення строку дії гіг-контракту;
  • одностороння відмова резидента Дія Сіті від гіг-контракту;
  • одностороння відмова гіг-спеціаліста від гіг-контракту;
  • втрата статусу резидента Дія Сіті;
  • підстави, передбачені гіг-контрактом.

На відміну від договору з ФОП, припинення гіг-контракту вимагає дотримання певної процедури. Зокрема, необхідно повідомити про це іншу сторону в письмовій (електронній) формі не пізніш як за 30 календарних днів до запланованої дати припинення або за 3 календарних дні, якщо співпраця тривала не більше 3 місяців.

Якщо роботодавець (резидент Дія Сіті) не хоче чекати 30 днів, то він має право скоротити строк повідомлення гіг-спеціаліста, замінивши його компенсаційною виплатою у розмірі, визначеному гіг-контрактом, але не меншому за поденну винагороду гіг-спеціаліста за кожен робочий день зменшення строку.

 

Винагорода гіг-спеціаліста

Суттєвою перевагою гіг-контракту є те, що сторони самостійно визначають розмір винагороди і порядок її виплати. Крім того, гіг-контракт дозволяє здійснювати виплати в іноземній валюті.

Розмір винагороди за гіг-контрактом може встановлюватися за певний період, наприклад виплачуватись помісячно, або нараховуватися за фактом виконання проєкту. Також передбачена можливість погодинної оплати.

На відміну від трудового контракту, гіг-контракт не передбачає такого поняття як мінімальна заробітна плата та не зобов’язує роботодавця виплачувати аванс.

Роботодавець (резидент Дія Сіті) не може здійснювати відрахування чи зменшувати розмір винагороди, визначеної гіг-контрактом, крім випадків, коли йому необхідно компенсувати шкоду, заподіяну працівником.

 

Права інтелектуальної власності

Можливість продавати, ліцензувати та іншими способами використовувати IT-продукт, який розроблявся фахівцем, виникає у IT-компанії з моменту його створення. Таке положення закону вигідно компанії, але не захищає інтереси розробника. Виходить, що IT-рішення можна передати замовнику, але при цьому не оплатити роботу співробітнику, адже права інтелектуальної власності виникли у IT-компанії як тільки створили продукт. Ми пропонуємо клієнтам альтернативний пункт: перехід прав інтелектуальної власності відбувається у момент оплати роботи гіг-фахівця.

 

Конфіденційність та неконкуренція

Перевагою гіг-контракту є те, що він передбачає можливість врегулювання таких питань як конфіденційність та неконкуренція.

Договір про конфіденційність укладається у письмовій формі.

За цим договором гіг-спеціаліст зобов’язується не розголошувати комерційну таємницю та/або конфіденційну інформацію щодо замовника. Порушення такого зобов’язання може мати наслідком накладення значного штрафу.

Договір про неконкуренцію є відплатним та вчиняється виключно в письмовій формі.

Відповідно до такого договору гіг-спеціаліст зобов’язується утриматися від конкурентних дій під час роботи в IT-компанії і рік після завершення співпраці. Конкуренцією вважаються такі дії:

  • укладення трудових договорів або гіг-контрактів з IT-компаніями, які розробляють аналогічні продукти;
  • робота як ФОП і пропозиція аналогічних IT-рішень;
  • володіння прямо або опосередковано часткою IT-компанії, членство в органах управління юридичної особи, яка здійснює конкуруючу діяльність.

 

Автори Закону № 1667 переконані, що запровадження гіг-контрактів стимулюватиме розвиток цифрової економіки, сприятиме залученню талановитих працівників та підвищить їх ефективність. Чи виправдані такі сподівання покаже час. Проте вже насьогодні очевидно, що гіг-контракт є більш гнучким та мобільним способом взаємодії, ніж трудовий та цивільно-правовий договір, які регулюються застарілими нормами законодавства.

Наталія Мисник, старша юристка юридичної фірми «Астерс»

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН

 

Матеріали до теми


У Комітеті з питань соціальної політики відбулося обговорення стану адаптації трудового законодавства України до положень права ЄС
Повідомляємо, що 9 квітня 2024 року під головуванням заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту ...